Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przystanek Kulinarny i "Dawna Kuchnia Górali Gorczańskich"

Przystanek Kulinarny gościł w sobotę w Ochotnicy Górnej, gdzie odbyliśmy swoistą kulinarną podróż w czasie prezentując Państwu niezwykłą kuchnię - prostą a zarazem wyrafinowaną, tradycyjną a jednocześnie nowoczesną, czerpiącą z natury i bazującą na ekologii. Przepisy z tej kuchni zostały zgromadzone w niezwykłej książce, która właśnie została wydana - "Dawna Kuchnia Górali Gorczańskich".

Skąd wziął się pomysł na wydanie takiej książki i co ją wyróżnia wśród innych książek kucharskich opowiadał - jak sam podkreślał - gotujący - wójt gminy a jednocześnie prezes Fundacji Wolna Republika Ochotnicka Tadeusz Królczyk.

O dawnych przepisach, które nadal są żywe, o potrawach, które praktycznie od wieków pojawiają się na stołach gorczańskich górali, o podobieństwach i różnicach opowiadały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich reprezentujące trzy wioski -Janina Król z Ochotnicy Górnej, Katarzyna Gołdyn z Ochotnicy Dolnej oraz Maria Piszczek, Zofia Piszczek i Franciszka Trembecka z Tylmanowej. To Panie, dzięki którym książka powstała -strażniczki starych receptur i kulinarnego dziedzictwa. 

Jednym z podstawowych produktów kuchni góralskiej jest oczywiście ser - w Przystanku Kulinarnym nie mogło więc zabraknąć bacy. I to nie byle jakiego. Baca Jarosław Buczek postawił sobie za zadanie odtworzenie nie tylko wypasu owiec i jego wspólnotowego charakteru (bo sałas to nie miejsce dla jednego bacy lecz starodawna nazwa "spółki"), ale także dawnego sera dojrzewającego.

Jak wielkim wyzwaniem było wydanie książki ze dawnymi przepisami górali gorczańskich, co było najtrudniejsze i jak trzeba się było zmierzyć z gwarą opowiadał wydawca książki Jacek Tokarski, założyciel wydawnictwa Wysoki Zamek.

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię