Płacz jako komunikacja i regulacja emocji
U noworodków płacz to podstawowa forma komunikacji – sygnalizuje głód, zmęczenie, ból lub inne potrzeby. Jednak kiedy dziecko dorasta, nadal płacze, to u dorosłych pojawia się frustracja. Dlaczego?
Dlaczego płacz jest trudny do zniesienia? Przecież jest bardzo naturalnym sposobem wyrażania emocji. Trudno nam go znieść może dlatego że sami mamy problem z płaczem? - mówi Katarzyna Wnęk-Joniec.
Tymczasem płacz nie jest tylko prośbą o pomoc, ale też sposobem regulowania emocji. Wielu rodziców, widząc płacz dziecka, czuje się z tym źle. Szczególnie trudne są sytuacje, w których rodzic nie może natychmiast ukoić dziecka, jak w przypadku kolek u niemowląt. Świadomość, że nie zawsze mamy wpływ na natychmiastowe uspokojenie płaczu, może pomóc złagodzić te emocje.
Roczny maluch jest w bezpiecznym pomieszczeniu w domu i nagle przewraca się na gruby dywan. Na warsztatach pada pytanie - co robi wtedy dziecko? Nie płacze, nie śmieje się, tylko obserwuje dorosłych, jak powinno się zachować.
Ignorowanie płaczu lub zarzucanie dziecka pytaniami także nie służy jego emocjonalnemu rozwojowi. Przecież dorośli też nie lubią być przesłuchiwani, kiedy przeżywają trudne chwile. Czasem wystarczy być obok, przytulić i pozwolić na przeżycie emocji.
(cała rozmowa do posłuchania)