- A
- A
- A
"Pod lupą": lekarze pasjonaci
Na co dzień ratują ludzkie życie. Działają pod presją czasu i odpowiedzialności - nie tylko za zdrowie, ale i emocje pacjenta i jego rodziny. Wzbudzają respekt, nadzieję, a czasem lęk. Lekarze. Mają różne specjalności i różne doświadczenie zawodowe. I tak jak różne są ich osobowości, tak różne są też ich pasje, którym poświęcają wolne od pracy chwile. W tym tygodniu zaprezentujemy Państwu pięciu krakowskich lekarzy, którzy mają nietypowe hobby. Z lekarzami pasjonatami rozmawia Marzena Florkowska:



Na co dzień trzyma w rękach istoty mniejsze niż jego dłonie. Głaszcze, przytula, leczy i wzbudza nadzieję w rodzicach dzieci, które urodziły się za wcześnie. Przekonuje, że te maleństwa doskonale odbierają otaczający je świat i wyczuwają nastroje matki. Prof. dr hab. Ryszard Lauterbach, neonatolog. Ma w sobie duszę artysty - nie tylko wtedy, gdy ratuje to maleńkie życie, nie tylko na scenie, gdzie z radością występuje w kabarecie, ale także wówczas, gdy siada za kierownicą samochodu rajdowego.
Fot. dzięki uprzejmości gościa

Spotkał się z ponad czterystoma osobami, które mieszkały, urodziły się lub zostały poczęte we Lwowie. Rozmawiał z sąsiadem Zbigniewa Herberta i ze świadkami procesu Rity Gorgonowej. Jeździ po całej Polsce i ciągle szuka nowych świadków dawnego Lwowa. Choć urodził się i mieszka w Krakowie, to plan Lwowa narysuje z pamięci. Doktor Przemysław Włodek jest nefrologiem - diagnozuje, leczy i zapobiega chorobom nerek. Swój czas dzieli pomiędzy te dwie pasje i życie rodzinne.
Dziecięce migdałki i zapalenie uszu nie stanowią dla niej tajemnicy. Doktor Klaudia Cierniak-Kożuch jest laryngologiem dziecięcym, a misterne szycie ran zawdzięcza robótkom ręcznym. Podczas takich chwil relaksu marzy o kolejnej górskiej wyprawie - zaliczyła już sześć z siedmiu szczytów Korony Wulkanów Ziemi i należy do czołówki zdobywców. W Polsce nikt jeszcze tego nie osiągnął. Z wielką pasja opowiada o białym świecie lekarskim, który w wolnych chwilach zamienia na biały świat gór.
"Wychłostaj raka" - tak brzmi dewiza prof. dr. hab. Piotra Chłosty, urologa, który wbrew powszechnej opinii zajmuje się nie tylko męskimi sprawami, ale leczy także kobiety. Precyzja i delikatność na sali operacyjnej przyjmują inną postać, gdy staje na scenie w towarzystwie kolegów urologów, a w powietrzu rozbrzmiewa ostry rock. Czy trudniej zagrać na ciele ludzkim, czy na instrumencie? - profesor odpowiada jednoznacznie i... zaskakująco.
Fot. dzięki uprzejmości gościa
Doktor Maciej Sztuka jest lekarzem medycyny ratunkowej, a na swoim koncie ma wiele operacji neurochirurgicznych. Spokój, opanowanie i pewna ręka - to cechy, które uderzają przy pierwszym spotkaniu. Czasem jednak ta ręka trzyma nie tylko skalpel, ale także miecz katowski czy nóż. W wolnych chwilach razem z całą rodziną jedzie pod Grunwald i wbrew oczekiwaniom nie walczy z Krzyżakami.
Fot. dzięki uprzejmości gościa
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:07
Kraków podsumował akcję "Zima". Pierwsze miesiące 2025 roku były najbardziej kosztowne
-
18:24
Fałszywka o migrantach potajemnie przerzucanych do Krakowa. Autorką posłanka PiS
-
17:11
Za mało medyków w brygadach. Małopolscy terytorialsi prowadzą kursy, żeby zwiększyć liczbę przeszkolonych żołnierzy
-
17:04
Kontrowersje wokół planowanego Pawilonu Wisławy Szymborskiej. Burzliwa dyskusja radnych
-
16:33
"Trzy lata, by się ogarnąć" – jak Europa buduje własne bezpieczeństwo
-
16:04
Kierowca, który śmiertelnie potrącił dziecko koło Limanowej, był pijany
-
15:54
Nowoczesne kosiarki spalinowe – ciche, ekonomiczne, skuteczne
-
15:39
Europejski Dzień Śniadania: Krakowianie pokochali śniadania na mieście!
-
15:20
Są dodatkowe pieniądze na szczepienia przeciwko meningokokom dla dzieci w Krakowie
-
15:04
Europejski Dzień Śniadania: Krakowianie pokochali śniadania na mieście!
-
14:50
„Śledź” – radiowy kryminał, który pokochali słuchacze
-
14:37
Ulga badawczo - rozwojowa dla przedsiębiorców
-
14:36
Prawie 2 tys. wolnych miejsc po pierwszym etapie naboru do krakowskich przedszkoli