Dzieci osób pozbawionych wolności znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji z uwagi na sam pobyt ojca lub matki w więzieniu, często też na stygmatyzację ze strony otoczenia. Czy dziecko ma szansę zbudować i utrzymać silną więź emocjonalną z rodzicem przebywającym w zakładzie zamkniętym? Czy jest to w ogóle możliwe? Kto interesuje się losem dzieci skazańców? Czy małe dziecko powinno chodzić w odwiedziny do więzienia?
W programie porozmawiamy też o akcji „Anielski Mikołaj – winy rodziców nie piętnują dzieci” Stowarzyszenia Piękne Anioły, która ma pomóc dzieciom z ubogich rodzin, w których rodzice przebywają w więzieniu. Wszyscy chętni mogą przygotować mikołajkowe prezenty. Na liście znalazły się te dzieci, których rodzice utrzymują z nimi kontakty i poddają się z dobrym efektem procesowi resocjalizacji. Osadzeni również dadzą coś od siebie – rodzice przebywający w więzieniu przedstawią dla swoich dzieci teatrzyk. Już od jakiegoś czasu osadzeni w zakładach karnych uczą się ról i przygotowują do występu.
O dzieciach skazańców - o tym, kto przejmuje się ich losem, czy robi się cokolwiek, by dziecko w przyszłości nie poszło w ślady rodzica i jak dba się o więzi między dzieckiem a skazańcem - Sylwia Paszkowska porozmawia z por. Katarzyną Dudek, psychologiem z Zakładu Karnego w Krakowie-Nowej Hucie, mjr Tomaszem Wacławkiem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie oraz Katarzyną Konewecką-Hołój, założycielką i prezes Stowarzyszenia Piękne Anioły. Na rozmowę zapraszamy kilka minut po godzinie 10.