Hieronim Kubiak - urodzony w 1934 roku, profesor socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krakowskiej Akademii im Frycza Modrzewskiego. Członek Polskiej Zjedniczonej Partii Robotniczej latach 1953 - 1989. Po 1980 należał do tzw struktur poziomych, zrzeszających liberalnie nastawionych działaczy partyjnych. W 1981 został sekretarzem w Komitecie Centralnym PZPR. Po 1982 odsunięty od funkcji partyjnych. Współzałożyciel krakowskiego Stowarzyszenia "Kuźnica". Jako reprezentant strony rządowo-koalicyjnej był uczestnikiem obrad Okrągłego stołu w zespole do spraw reform politycznych.

Kiedy siadał pan do Okrągłego Stołu, to jakie miał pan oczekiwania wobec tych rozmów?

- Nie bardzo wiedziałem, kogo reprezentuję, ponieważ wtedy nie pełniłem już żadnych bardzo istotnych funkcji politycznych, które by mnie do tego upoważniały. Przypuszczam, że był to gaz ze strony Wojciecha Jaruzelskiego, dlatego że jeszcze po kopalni "Wujek", bezpośrednio w 1981 roku złożyłem rezygnację ze wszystkich funkcji politycznych na znak protestu przeciwko temu, co się stało. Zresztą to była wtedy dość powszechna postawa wśród profesury Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie byłem tutaj wcale oryginalny. Jaruzelski poprosił mnie wtedy, dokładnie, poprosił, żebym nie składał teraz rezygnacji tylko po sesji sejmowej - to było na początku maja 1982 roku - dlatego że były tam dwie ustawy ogromnie ważne z punktu widzenia naszego, naszego w znaczeniu środowiska akademickiego i ludzi kultury. Pierwsza ustawa była ustawą przywracającą samorządność w środowisku akademickim, w wyborze władz akademickich. Byłem w tym zespole przygotowującym, traktowałem to jako rzecz dla mnie niezwykle ważną. Druga dotyczyła instytucji kultury w sytuacji gwałtownej inflacji. Ale w samym Okrągłym Stole uczestniczyłem tylko w merytorycznej części, nie uczestniczyłem nigdy w Magdalence.

 

Miał pan profesor takie poczucie, że to, co się dzieje, to jest coś absolutnie wyjątkowego i przełomowego?

- Uważałem od początku, od pierwszego momentu, kiedy usiadłem twarzą w twarz z prof. Bronisławem Geremkiem, ale także z prof. Januszem Reykowskim, że znalazłem się w sytuacji, którą mógłbym określić za najważniejszą w moim życiu, że już nic innego, ważniejszego się nie zdarzy. Byłem silnie związany ze środowiskiem nie tylko studenckim, a potem profesorskim z okresu 1956 roku, to były moje pierwsze kroki. I ta refleksja nad tym, czy można, zanim występują skutki, których nie chcemy, usunąć przyczyny tych skutków. To jest taka nić, która prowadzi przez dla mnie bardzo dramatyczny i tragiczny rok 1968, następnie rok 70', 76', 80', 81' i ten 89', kiedy wydawało się, że to jest właśnie to, co ludziom poszukującym wspólnej racji daje jakąś szansę po prostu.

Miał pan profesor takie przeczucie, że to może doprowadzić do końca Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, której był pan ciągle wtedy członkiem od połowy lat 50.?

- Do 1990 roku, do ostatniego zjazdu. Wie pani, myśmy próbowali rozwiązać partię i poszukiwaliśmy innych możliwości zorganizowania polskiej lewicy, praktycznie rzecz biorąc w 81' roku. Wtedy to była grupa profesorów, nie rozmawiałem w tej chwili z nimi, więc nie wiem, czy mam ich zgodę na to, aby mówić o ich nazwiskach. Byliśmy wtedy u Wojciecha Jaruzelskiego z taką właśnie propozycją.

Żeby rozwiązać partię, w 1981 roku?

- Tak jest, żeby rozwiązać partię i żeby spróbować to wszystko zorganizować na jakichś racjonalnych zasadach, w taki sposób, gdzie ludzie mogliby decydować o tym, czego chcą w uczciwych i rzetelnych wyborach. To może była utopia, ale proszę zważyć...

Szczególnie jeśli pamięta się, to co się stało w Czechosłowacji w 1968 roku – to faktycznie trochę mało realistyczne podejście. Jak Jaruzelski zareagował?

- Że to nie jest możliwe. On myślał wtedy o czymś innym, co potem zresztą realizował i co nazywało się "cięciem po skrzydłach".

Za tę propozycję m.in. stracił pan swoje miejsce w Komitecie Centralnym. Można to tak podsumować.

- Między innymi. Ale to jest też bardzo skomplikowane. Ja do Komitetu Centralnego trafiłem w imieniu "struktur poziomych". Byłem traktowany nie tylko w samym Komitecie, ale w ogóle w tych środowiskach lewicowych, jako ktoś, kto wspólnie z innymi właśnie z tzw. "poziomek" reprezentuje ten otwarty sposób myślenia. Mówiąc w kategoriach: lewica, centrum, prawica, to chodziło o socjaldemokrację. Chodziło o to, czy można w Polsce stworzyć taką partię, którą znaliśmy przecież ze Skandynawii, z Niemiec, z Francji, z Wielkiej Brytanii. I którą tam wybierano. Dla mnie ten 4 czerwca musi być jeszcze poprzedzony pewną uwagą dotyczącą końcówki z Okrągłego Stołu. Wtedy kiedy było już wiadomo, że możliwe jest porozumienie zarówno co do statusów związków zawodowych, chodziło o "Solidarność" przede wszystkim. Jednocześnie ta "Solidarność" to było coś bardzo szczególnego, ponieważ nie chodziło tylko o nazwę organizacji tak potężnej, jak ona wtedy była, ale pewien typ postawy ludzkiej, kiedy w drugim człowieku posiadającym inne zdanie ode mnie, ja chciałem przede wszystkim zrozumieć, ludzi podobni do mnie: "Dlaczego to stanowisko jest inne? Czy można znaleźć takie, gdzie bylibyśmy wspólnie odpowiedzialni za coś, co było możliwe?" Pamiętam do dziś rozmowę z Bronisławem Geremkiem. Geremek mówi: "Posłuchaj, czy możemy uwierzyć wam, że dotrzymacie słowa?". To była taka sytuacja, że informacja wewnątrzpartyjna mówiła, że nawet w takich warunkach jakie są strona partyjna rządowa wygra te wybory. To nie było tak, że od początku było wiadomo, że przygotowujemy się na coś, co zostanie przegrane.

Pan profesor jako socjolog wierzył w te sondaże?

- Moje przekonanie było takie, że jeżeli znajdziemy to porozumienie, które tu jest potrzebne, to w imię tego porozumienia dalej wszystko jest możliwe. To nie chodziło tylko to, że społeczeństwo wyciągnie dłoń do tej właśnie strony rządowej. Chodziło o to także, że ludzie w "Solidarności", tych których znaliśmy i to znaliśmy bardzo dobrze, także z wcześniejszych wspólnych różnych przedsięwzięć przecież, że ci ludzie także chcą, aby nie doszło do zdarzeń, które mogłyby się skończyć się tak jak w historii polskiej wielokrotnie się zdarzało - rozlewem krwi. Teraz te wybory przebiegły tak jak przebiegły. I oczywiście zaraz powstał dla pewnych ludzi w obozie partyjno-rządowym problem, czy będziemy akceptować te wybory, czy też poszukamy sposobu na zawieszenie ich wyników. I właśnie tu była cała mądrość tej grupy inteligencji polskiej, ale także i robotników reprezentujących "Solidarność", że do tego nie wolno dopuścić. I praktycznie poza w pewnym ministerstwie pewnych ludzi, którzy szukali takich rozwiązań - wszyscy inni byli zdecydowanie przeciwko.

Na chwilę jeszcze chciałabym do tego 4 czerwca wrócić, do tego dnia głosowania. Jak pan profesor to zapamiętał? Głosował pan na kandydatów wystawionych wtedy przez, trzymajmy się tej nomenklatury, stronę koalicyjną?

- 35 % tak. Ja głosowałem na te 35%. Bo uważałem, że inaczej byłbym nierzetelny wobec siebie samego i wobec tych racji, których chciałem po prostu bronić. Głosowałem pomimo tego, że ja już w 1981 roku dostałem z Poznania na piśmie pocztą na Komitet Centralny, coś co się nazywało wyrokiem śmierci i co było tak sformułowane. I było to sformułowane w imieniu jakiejś organizacji "Solidarności" z Poznania. Oczywiście okazało się, że to odpowiedni departament z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zrobił.

Jak pan profesor popatrzy na to ostatnie 25-lecie, co najbardziej zawiodło,a co spełniło te marzenia, oczekiwania?

- Zawsze zastanawiam się, kto zapłacił za te przeobrażenia. Jakby to nie brzmiało absurdalnie, jestem przekonany, że zapłacili ludzie „Solidarności”. Nawet nie przywódcy, tylko te masy, te 10 mln, które chciało żyć inaczej. Ja pochodzę ze środowiska robotniczego, dlatego to poczucie sprawiedliwości społecznej i ta siła, która prowadzi do zwycięstwa, i teraz musi a to zwycięstwo zapłacić. Zapłacić brakiem pracy. Kiedy patrzę z tej perspektywy zawodowej choćby na to, co nazywam polską biedą, to zaczynam zastanawiać się nad wolnym rynkiem, wolnymi wyborami, ale też i państwem opiekuńczym.


Panie profesorze, pan po 1989 roku do czynnej polityki pan nie wrócił. Dlaczego pan profesor się nie zaangażował?

- Nie traktowałem polityki jako biura pośrednictwa pracy. Byłem wypożyczony z Uniwersytetu przez struktury poziome. Byłem urlopowany, ale mój dom to był Uniwersytet i to środowisko, z którym byłem związany. Po 1989 roku postanowiłem przede wszystkim pracować nad polskimi procesami emigracyjnymi, m.in. poprzez instytut, który wtedy utworzyliśmy, Instytut Polonijny w Uniwersytecie Jagiellońskim. Chciałem zrozumieć istotę systemu politycznego i kierunki jego zmian. Jak to zrobić, żeby system polityczny był na miarę społeczeństwa, które przez ten system organizuje się w państwo i chce swoje potrzeby racjonalnie zaspokoić.

Ale nie kusiło pana profesora, żeby się w to zaangażować od strony takiej, powiedzmy praktycznej, a nie od tylko takiej refleksji akademickiej. Np. w komisji konstytucyjnej. Mógł pan zostać posłem, senatorem, siąść koło Aleksandra Kwaśniewskiego, wtedy współprzewodniczącego Komisji Konstytucyjnej w latach 90. i pisać nową, polską Konstytucję.

- Nie nadawałem się do tego. Wiedziałem, że bardziej mnie interesuje ta strona poznawcza "jak" i w mniejszym stopniu potrafiłem odpowiedzieć, co trzeba zrobić, żeby to "jak" było możliwe. Po 1989 roku raz kandydowałem do Sejmu, tutaj w Krakowie, ale w takim okręgu, który zaczynał się w mieście, a kończył się gdzieś na Słomnikach. Potem zobaczyłem wyniki tych głosowań, że w obszarze miejskim w znaczącym stopniu wygrałem, ale w okręgach wiejskich przegrałem, i to przegrałem z kimś, kto wydawał mi się, że nie może wygrać, ponieważ się na tym nie zna. Przychodziliśmy razem na te zebrania, ja opowiadałem o tym, jak powinien wyglądać Sejm, jakie były zasady, co zrobić z Konstytucją, a on odpowiadał: "Ojej, jak tu do was przyjechałem, to zobaczyłem, ilu ludzi stoi na przystanku autobusowym, a nawet tam zadaszenia nie ma. Ja wam to zadaszenie zbuduję, bo jestem dyrektorem poważnego przedsiębiorstwa".

Czyli to była taka praktyczna lekcja...

...jak wygląda życie polityczne. Po latach wcale im się nie dziwiłem, nawet byłem im bardzo wdzięczny. Zmusiło mnie to do tego, żeby pomyśleć już nie tylko o systemie politycznym, ale i o poziomie kultury politycznej, w którym danym system jest realizowany.

Czy potrafiłby pan profesor wskazać jedną taką osobę, która jest symbolem tych ostatnich 25 lat?

- Najłatwiej byłoby powiedzieć: Lech Wałęsa. Przy tej mojej rodzinnej tradycji robotniczej, ja go może bardziej rozumiałem niż wielu innych. To mimo wszystko było poszukiwanie tej wspólnej wartości. Niechęć albo wręcz wrogość do poniesienia kosztów czegoś, co tę wspólną wartość narusza. Dla mnie takim człowiekiem, od którego wielu rzeczy się nauczyłem, i z którego rad chciałbym korzystać był na pewno Geremek. Ale także i ludzie, o których już się nie mówi często, którzy nie żyją, jak np. Stefan Jurczak.

Przewodniczący "Solidarności" w Małopolsce.

- Tak, ale ja go poznałem przede wszystkim jako człowieka.Wielokrotnie siedzieliśmy w kawiarenkach i rozmawialiśmy. Ja go dokładnie rozumiałem i odnosiłem wrażenie, że on mnie także rozumie, poza dystansem prestiżu akademickiego i robotnika bocheńskiego oddziału Nowej Huty.

I dystansu sekretarza Komitetu Centralnego swego czasu i robotnika internowanego, działającego w podziemnej "Solidarności".

- W tych naszych rozmowach mniej było odwoływania się do tego, co robiłeś dotychczas, a więcej poszukiwania tego, co jest do zrobienia, dzięki temu, co się już stało.


Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

 

 


Partner Główny: