Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Pomoc dla nieuleczalnie chorych

Przed hejnałem: Hospicjum im. św. Łazarza i akcja Pola Nadziei

fot. SXC


Hospicjum im. św. Łazarza potrzebuje 8 mln zł rocznie na pokrycie kosztów utrzymania i opieki nad chorymi. Opieka ta jest udzielana chorym bezpłatnie. Hospicjum z NFZ otrzymuje zaledwie połowę tej kwoty. Reszta pochodzi z darowizn, kwest, z jednego procentu podatku, a także z akcji Pola Nadziei, która rozpoczęła się przed kilkoma dniami.

Wolontariusze do 25 maja będą w miejscach publicznych zbierać datki na rzecz nieuleczalnie chorych. Każdy, kto wesprze hospicjum, otrzyma żonkila - kwiat będący międzynarodowym symbolem nadziei. Gościem Sylwii Paszkowskiej była dzisiaj dyrektor hospicjum dr Jolanta Stokłosa .



Pola Nadziei powstały 1998 r. Przywędrowały z Edynburga. Krakowskie hospicjum jest z kolei pierwszą tego typu placówką w Polsce . Zostało założone w 1981 r. Jest prowadzone przez wolontariuszy. Pochodzą z różnych środowisk. Chcą pomagać z różnych względów. – Z jednej strony wynika to z naszej wiary, która mówi, że służymy drugiemu człowiekowi i w ten sposób służymy Chrystusowi. Po drugie przychodzą ludzie, którzy mieli swoich bliskich, którzy odchodzili na chorobę nowotworową – mówiła Stokłosa.



Na początku hospicjum opiekowało się ludźmi w ich domach. Wzrost zainteresowania pomocą sprawił, że m.in. wybudowany został dom hospicyjny. W 2013 r. instytucja miała ponad 600 podopiecznych w swoim ośrodku i ponad 600 w ich domach.



– Potrzeby chorego są bardzo różne. Nie tylko uśmierzenie bólu, leczenie objawów i wsparcie psychologiczne, ale też załatwienie różnych spraw, które chory chciałby przed śmiercią załatwić – mówiła dyrektor. – Nasze życia są pogmatwane, mamy np. po dwie czy trzy żony, mamy dzieci z pierwszego, drugiego, trzeciego małżeństwa. Gubimy ich na drodze swojego życia i nagle zaczynamy mieć niepokój wewnętrzny, co z nimi się stało, chcemy wiedzieć, na koniec. Hospicjum ich szuka i znajduje.



– Współpracujemy ze szkołami i przedszkolami. Staramy się pokazać dzieciom i młodzieży, jakie problemy maja osoby chore, niepełnosprawne czy starsze – mówiła Stokłosa.



Program wydarzenia dostępny jest na stronie www.polanadziei.pl .



Bartosz Kondziołka, Marlena Zając

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię