Agnieszka Chłosta- Sikorska - "Nowohucianie o Polsce Ludowej. Codzienność i świąteczność we wspomnieniach uczestników podwieczorków w Muzeum PRL "
- A
- A
- A
Polska Ludowa we wspomnieniach Nowohucian
"Ma przebogatą i ciekawą historię. Od momentu podjęcia decyzji o jej lokalizacji znajduje się w zainteresowaniu badaczy różnych dziedzin, a także literatów, dziennikarzy, malarzy, filmowców czy fotografów..." - pisze o Nowej Hucie dr hab. Agnieszka Chłosta - Sikorska, profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UKEN, która od lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z najnowszą historią Polski, powojennymi dziejami Krakowa oraz historią Nowej Huty, autorka m.in. książki pt. „Nowohucianie o Polsce Ludowej” wydanej staraniem Muzeum Krakowa. To niezwykły obraz życia w realiach komunistycznego systemu, opowieść o życiu codziennym i świętowaniu mieszkańców Nowej Huty miasta – osiedla, które miało umożliwić przeprowadzenie eksperymentu socjologicznego mającego uformować nowego człowieka. Miasto powstało, z czasem stało się częścią Krakowa, a eksperyment ich pomysłodawców poniósł fiasko. O tym jak Nowohucianie widzieli i zapamiętali Polskę Ludową w historycznej odsłonie Kola Kultury mówili : prof. Agnieszka Chłosta- Sikorska i Ryszard Kozik z Muzeum Krakowa. Program prowadziła Jolanta Drużyńska."Wśród niewątpliwych zalet publikacji należy wymienić, poza samą tematyką, także ideę wykorzystania dorobku Muzeum PRL-u. Tym samym książka staje się komentarzem do cyklicznego wydarzenia muzealnego, którym były Podwieczorki w Muzeum PRL -u, poszerza realny zasięg tych lokalnych , i siłą rzeczy ulotnych spotkań, wreszcie wzmacnia przekaz Muzeum ( dzisiaj oddziału Muzeum Krakowa) jako muzeum partycypacyjnego , skoncentrowanego na lokalnej społeczności ..."
( z recenzji prof. Barbary Klich – Kluczewskiej )
„Podwieczorki w Muzeum były spotkaniami przy kawie i herbacie, podczas których goście rozmawiali o swoich wspomnieniach z czasów PRL - u. Cykl był wyjątkowym projektem badawczym z kilku względów. Po pierwsze, nie istniał tam tradycyjny podział na prelegentów i odbiorców – głos zabierał każdy, kto zechciał podzielić się wspomnieniami, historią, opinią. Po drugie atmosfera przywodziła na myśl nieformalne rozmowy w gronie przyjaciół, mimo iż były one rejestrowane przez muzeum. I po trzecie – niewiele jest muzealnych cykli, w ramach których odbyłoby się aż trzydzieści siedem spotkań… "
( dr Michał Niezabitowski dyrektor Muzeum Krakowa – Przedmowa (fragment ) w : A. Chłosta -Sikorska „ Nowohucianie o Polsce Ludowej” )
" W zachowaniu pamięci o dziedzictwie PRL-u, w tym szczególnie Nowej Huty, nieocenioną rolę pełniło Muzeum PR:L-u, które powołano w 2013 r na mocy porozumienia pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a gminą miejską Kraków. Prowadziło ono ożywioną działalność, aby stać się miejscem spotkań różnych narracji o PRL-u i Nowej Hucie. W każdym z realizowanych przedsięwzięć promowało XVIII Dzielnicę jako fenomen jedynego w Polsce miasta socjalistycznego. Prowadziło również cykle wykładów poświęconych różnym zagadnieniom, debaty powiązane z prezentowanymi wystawami czy konkursy dla dzieci i młodzieży. Natomiast seniorom – świadkom historii, dedykowane były comiesięczne spotkania z cyklu „Podwieczorek w Muzeum PRL-u” ( 2016-2019). Ich tematyka była zróżnicowana. Wynikała m. in. ze związku z wydarzeniami przypadającymi w danym miesiącu ( np. Marzec 1968 i inne tzw. polskie miesiące, Dzień Kobiet, Boże Narodzenie) lub wskazywała na zjawiska charakterystyczne dla PRL-u ( np. puste półki, wyjazdy do krajów demokracji ludowej, przywódcy PRL-u). Zjawiska te odnoszono do dzielnicy ( np. narodziny opozycji, miejsca niezwykłe, schrony, Teatr Ludowy) […] W spotkaniach brały udział przede wszystkim osoby zrzeszone w nowohuckich klubach seniora […] Odzew był jednak znacznie szerszy. W byłym kinie Światowid ( siedziba Muzeum PRL-u , dziś Muzeum Nowej Huty - przyp. JD) spotykały się bowiem osoby urodzone w PRL-u i dorastające w larach 60., 70. i 80.[…] Większość uczestników była związana z dzielnicą od urodzenia, kilka osób zamieszało tutaj po ślubie – a pochodziły z całej Polski. Przeważały kobiety. Na spotkania przychodzili także ludzie młodzi zainteresowani okresem Polski Ludowej, w tym studenci historii, socjologii czy antropologii.
Była to znakomita okazja do wspomnień przy kawie i ciastku. Dla osób starszych – do powrotu do czasów młodości, niejako próba „odzyskania epoki” – opowiedzenia o swoich doświadczeniach dotyczących dnia codziennego i świątecznego oraz uchwycenia ulotnych emocji.
[…]
Młodsze osoby przychodzące na podwieczorkowe spotkania chciały się dowiedzieć czegoś o pokoleniu swoich rodziców i dziadków, poczuć z nimi jeszcze bliższą więź. Ci, którzy nie pamiętają czasów PRL-u, zjawiska charakterystyczne dla tego okresu traktują jako coś niezrozumiałego, a nawet dziwnego […] W dzisiejszym skomercjalizowanym świecie nie istnieją PEWEX-y, „sklepy za żółtymi firankami”, czy bony towarowe. Nie stoi się w kilometrowych kolejkach, aby dostać podstawowe produkty żywnościowe. Za słuchanie muzyki czy radia nie grożą sankcje karne czy represje. Dżinsy nie są towarem luksusowym. Nie jeździ się na wakacje z Funduszu Wczasów Pracowniczych. Wobec tego nie da się nie zgodzić z tezą postawioną przez Macieja Fica (historyk, dr hab. profesor Uniwersytetu Śląskiego - przyp. JD), że „można i trzeba przypominać tamte lata, odpowiednio dobierając narzędzia, za pomocą których przekaz trafi do reprezentantów pokolenia urodzonego już w XXI wieku”. Tym, bardziej, że szkolna nauka historii skupia się przede wszystkim na wydarzeniach politycznych, zatem wzbogacenie jej o wątki społeczne, kulturowe w wymiarze lokalnym, uczyni ją znacznie ciekawszą, bardziej przystępną , a zatem i bliższą …"
A. Chłosta - Sikorska „Nowohucianie o Polsce Ludowej " – Wstęp ( fragment)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
16:03
Bogdan Klich złożył mandat senatora. Pokieruje polską ambasadą w USA
-
15:55
Wisła Kraków gra o awans do strefy barażowej. TRANSMISJA + RELACJA LIVE
-
15:03
Na co dzień dyskutują przy stole, teraz zmierzyli się... w stołowym tenisie
-
14:25
IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w górach. Najsilniej ma wiać w nocy
-
14:23
Ten mecz rozegrano 100 lat temu! W sobotę go odtworzono
-
14:05
Sprzeciw ws. "elektryków" na trasie do Morskiego Oka. "Mamy nadzieję, że normalność zwycięży"
-
13:45
Krakowianie zasadzili 250 drzew. "Zostawiamy pamiątkę dla kolejnych pokoleń"
-
13:14
Prezydent Jakub Kwaśny: Trudny budżet Tarnowa, miasto musi zaciskać pasa
-
12:49
Psy ratownicze z Krynickiej Grupy GOPR przeszły coroczne testy. Wszystkie zdały na medal
-
11:13
Pięć osób poszkodowanych w wypadku w Tarnowie. Kierowca był pijany
-
11:02
Szlachetna Paczka otworzyła bazę rodzin. 1 100 potrzebujących wsparcia w Małopolsce