Pogłos - wystawa w Galerii Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach
W tej mocno charakterystycznej choć tożsamościowo niejednoznacznej przestrzeni (trochę pałacowa, trochę soc.) postaram się zaprezentować wybór swoich prac również szukających swojej tożsamości w obrębie malarstwa, obrazu jako sztuki aktualnej. Malarstwa które naście lat temu, kiedy chciałem przygotować wspomnianą wyżej wystawę, niezbyt poważnie było traktowane przez krytyków i instytucje kultury jako pełnowartościowa sztuka. Chodzi mi o malarstwo jako medium w ogóle. Jednak duża część ówcześnie młodych malarzy starała się tworzyć sztukę w tym konflikcie własnej praktyki versus wystaw instytucjonalnych.
Sam na tym sporze zacząłem traktować obraz malarski jako obiekt, często zdestruowany, w którym starałem się uciekać od czystej dekoracyjności oleju i wymyślonych scen malarskich.
Zaproponowane na wystawę obiekty oczywiście garściami czerpią z historii malarstwa, w której wizerunki szlachty, wnętrza pałacowe, bogate stroje i obfite martwe natury możemy do dzisiaj podziwiać w muzeach.
[Na wystawie] prace pochodzące z różnych porządków. Inspirowane miejskimi destruktami jak i mistrzami malarstwa. Obiekty powstałe z podstawowych, często surowych materiałów nie do końca pasujących do wyobrażenia pałacowego luksusu jak i bardziej klasyczne oleje na płótnie.
W swojej twórczości poruszam wątki związane z pamięcią, tożsamością i przemijaniem. W obiektach zbudowanych z samych drewnianych, poskręcanych i surowych listew/krosien wybrzmiewa brak i pustka którą wyczuwam w budynkach takich jak Pałac Vauxhall. Ta wystawa jest dla mnie okazją do dialogu z przeszłością i teraźniejszością, szukaniem tożsamości pałacu i malarstwa oraz obrazu w dzisiejszym świecie”
Tekst : Bartosz Kokosiński ( fragment)