Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Słońce "Pod Lupą"

Słońce to typowa gwiazda, choć "świeci w dzień". Jest w sam raz - ani za duże, ani za małe. W pierwszy wakacyjny tydzień proponujemy poznawanie tajników Słońca, choć najdłuższy dzień mamy już za sobą. W taką podróż zapraszają Janusz Nicewicz z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach i Marzena Florkowska. Słuchajcie od poniedziałku do piątku o 11:40.

Zachód słońca. Widok na Bielany. Fot. Jan Ulicki

Posłuchaj rozmowy z Januszem Nicewiczem Posłuchaj rozmowy z Januszem Nicewiczem
Zachód słońca w Tyńcu. Fot. Anna Lewiak
Posłuchaj rozmowy z Januszem Nicewiczem
Posłuchaj rozmowy z Januszem Nicewiczem

Jazda samochodem z prędkością 160 km na godzinę z Ziemi na Słońce zajęłaby nam 100 lat, a światło dociera do nas w 8 minut i 20 sekund. Słońce oddalone jest od nas o 150 mln kilometrów, ale we Wszechświecie - to tuż za rogiem.  

 

Posłuchaj rozmowy z Januszem Nicewiczem
Tynieckie wschody słońca w fotografii Wojtka Kaczówki
Małopolskie wschody słońca w fotografii Marcina Brzózki

Fot. MOA

 

Ci, którzy planują spędzić sierpniowe wakacje w Stanach Zjednoczonych, będą mogli obserwować całkowite zaćmienie Słońca. 21 sierpnia na niecałe trzy minuty zrobi się całkowicie ciemno. Mieszkańcy Krakowa i Nowego Targu będą mogli obserwować takie zjawisko 7 października 2135 roku! Może warto zatem polecieć na drugą półkulę? 

 

Fot. MOA

 

(Marzena Florkowska/ew)

Fot. MOA

 

Czerwony olbrzym i biały karzeł to opowieść o końcu Słońca. Ten koniec nastąpi za około 6 miliardów lat. Wtedy będziemy mogli przenieść się na Marsa i wówczas nie tylko mężczyźni będą z Marsa, ale i  kobiety opuszczą Wenus, a przeniosą się na Marsa. 

 

 

Fot. MOA

 

Latem jesteśmy dalej od słońca o ok. 5 mln kilometrów, a jednak grzeje mocniej. Słońce kryje wiele takich zagadek, a najciekawsze do obserwacji jest wtedy, gdy jest najbardziej piegowate, czyli ma najwięcej plam. 

 

Fot. MOA

 

Słońca to wielka kula gazu, nie można na nim wylądować ani po nim chodzić. Ale czy na pewno jest ono żółte i dlaczego to, co gorące jest rozgrzane, uwaga, do niebieskości! Przecież kurki z wodą w naszych domach są oznaczone zupełnie inaczej. 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię