Swoje 40. urodziny zakopiański Teatr Witkacego świętować będzie 24 lutego 2025 roku. Urodziny wypadają w drugiej połowie rozpoczętego już 18 lipca 2023 roku 40. sezonu artystycznego. Jubileuszowy sezon zainaugurowała „O! peretka” wg W. Gombrowicza, jedna z najgłośniejszych premier teatru ostatnich lat. Spektakl pojawi się także podczas tegorocznej odsłony XIII Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych – Pępek Świata, które od trzynastu lat stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych organizowanych przez Teatr Witkacego. Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne „Pępek świata” to spotkanie różnorodnych form i gatunków artystycznych w sztuce teatru, muzyce, plastyce oraz dyskusje. Pomysłodawcą i autorem koncepcji artystycznej wydarzenia jest dyrektor teatru, reżyser Andrzej S. Dziuk
„Ta idea [Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych] polega na tym, żeby pokazać, że Teatr Witkacego to jest miejsce ciekawe innych i gościnne, miejsce, takie w witkiewiczowskiej formule teatru „schroniska dla teatrałów”, czyli dla wszystkich, którzy mają jakąś głębszą potrzebę przeżyć, niekoniecznie tylko metafizycznych, ale duchowych i estetycznych… Pokazujemy tym samym, że jesteśmy przestrzenią, zespołem poszukującym i otwartym … Z Malczewskiego wziąłem tytuł „Pępek świata” (R.Malczewski - malarz, przyjaciel Witkacego był autorem głośnej książki „Pępek świata. Wspomnienia z Zakopanego” - przyp. JD ) - co jest oczywiście trochę ironiczne, ale z drugiej strony chciałem nawiązać [ w podobny sposób] do starożytnych Delf - miejsca także w górach, w którym ludzie chcieli odkrywać jakieś prawdy…”
Temat tegorocznej edycji XIII ZPA „Pępek Świata” brzmi "Pochwała Głupoty – Potęga Fałszywej Świadomości".
„To odwołanie ewidentne do Erazma z Rotterdamu, („Pochwała głupoty” satyra na renesansowe społeczeństwo, w którym autor krytykuje przywary społeczne takie jak: hipokryzja, przekupstwo, rozwiązłość kleru – przy. JD ) ale ten temat [jego drugi człon] wynika także z mojego totalnego, mocnego zdziwienia się dlaczego tak strasznie lubimy żyć w kłamstwie? dlaczego tak bardzo lubimy być oszukiwani i tak chętnie dajemy się oszukiwać? Czy prawda nas przeraża? Czy nie potrafimy być szczerzy, uczciwi wobec samych siebie? Ten poziom zakłamania, ten poziom fałszywych złudzeń, fałszywej świadomości jest dla mnie przerażający. W czasie tego „Pępka…” będziemy o tym rozmawiać...
W programie tegorocznej edycji „Pępka świata” znalazły się między innymi: Teatr Biuro Podróży „Silence – Cisza w Troi”, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi ”Beze mnie jesteś nikim”, Merlin Puppet Theatre Clowns’ Houses, Teatr KTO „Ślepcy”, Teatr Logos ”Wielkie Kazanie Księdza Bernarda” a także spektakle Teatru Witkacego: „Labirynt Schulza”, „O!peretka”, „Akt przerywany czyli teatr (Nie)konskewencji”, „Chimeryczny lokator” czy „Performence” wg. Fiodora Dostojewskiego.
Najgorsze co przejawia się dzisiaj - podkreśla Andrzej Bienias - i co pojawia się także w wielu spektaklach prezentowanych podczas „Pępka …” - to niestety przyzwyczajenie i obojętność z jaką spotykają się ludzkie tragedie. Coś, co kiedyś było wstrząsające dziś nami nie wstrząsa. To, co będzie /jest ważne przy temacie „pochwała głupoty”, to uleganie różnym wpływom, coraz większa odległość między ludźmi, to, co sprawa, że jesteśmy coraz bardziej samotni …
XIII Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne PĘPEK ŚWIATA, odbędą się w dniach 17 – 22 września 2024.