Zapis rozmowy Mateusza Bożka z Andrzejem Ślęczkiem z Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie
Po co jest cisza wyborcza?
Tak mówiąc eufemistycznie, cisza wyborcza jest dla wystudzenia emocji, dla uspokojenia nastrojów. Generalnie, żebyśmy się wszyscy zastanowili, jak głosować, na kogo głosować. Jest ten okres od godziny 24:00 od godziny 0 z piątku na sobotę czas na wyciszenie.
Jak długo trwa cisza wyborcza jeżeli powiedzmy, w jakimś miejscu cisza wyborcza zostanie przedłużona, to właśnie ona jest tylko dla tego miejsca czy będzie obowiązywać też dla całego kraju?
Cisza wyborcza i tutaj chciałbym podkreślić, że jest to cisza wyborcza dla wyborów do Sejmu, Senatu i do referendum. Ta cisza trwa od godziny 0 w nocy z piątku na sobotę i trwa do momentu zakończenia głosowania w niedzielę, teoretycznie do godziny 21:00 wtedy kiedy kończy się głosowanie, ale Państwowa Komisja Wyborcza może przedłużyć tę ciszę. Gdyby głosowanie jeszcze się gdzieś nie zakończyło, często tak jest, że któryś lokal w Polsce, któraś komisja wyborcza jeszcze nie zdążyła zakończyć głosowania i dopóki ten lokal nie będzie zamknięty nie można podać żadnych sondaży wyników wyborów przed komunikatem PKW.
Czego nie wolno robić w czasie ciszy wyborczej?
Generalnie kodeks wskazuje co jest naruszeniem ciszy wyborczej, czyli prowadzenie agitacji wyborczej, organizowanie pochodów, manifestacji, organizowanie spotkań wyborczych, wygłaszanie przemówień i oczywiście również wszystkie programy telewizyjne, radiowe. Jest zakaz prowadzenia audycji związanej z przewidywaniem wyników wyborów, z prezentacją programu wyborczego. Są to rzeczy oczywiście zakazane w sobotę i w niedzielę w dniu głosowania.
Naruszenie ciszy wyborczej jest wykroczeniem. Osobie, która w tym czasie prowadzi agitację wyborczą, grozi od 20 złotych do 5 tysięcy złotych grzywny, a tej, która opublikuje sondaże — nawet do miliona złotych.