Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Pierwsza w Krakowie Świetlica Interwencyjno-Wytchnieniowa

Gościnią Sylwii Paszkowskiej w audycji "Przed hejnałem" była Małgorzata Rachel, wiceprezes zarządu Fundacji Szkoła Bez Barier, która przedstawiła działanie pierwszej w Krakowie Świetlicy Interwencyjno-Wytchnieniowej dla dzieci w wieku szkolnym oraz starszych ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Świetlica ta działa w ramach pilotażowego projektu, który potrwa do końca 2025 roku.

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: Pexels

Funkcjonowanie świetlicy

Świetlica Interwencyjno-Wytchnieniowa oferuje zajęcia trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach popołudniowych, od 15:15 do 19:00. Organizowane są także dodatkowe dni zajęć, np. w soboty, szczególnie w okresie ferii, aby umożliwić opiekunom chwilę wytchnienia. Placówka mieści się w Zespole Szkół Specjalnych nr 11 przy ul. Dobczyckiej 20. Dzięki współpracy z dyrekcją szkoły, świetlica korzysta z wyposażonych pracowni po zakończeniu godzin lekcyjnych.

Świetlica dedykowana jest osobom ze sprzężoną niepełnosprawnością. Nie przyjmujemy osób ze spektrum autyzmu, ponieważ na terenie Krakowa istnieją osobne miejsca stworzone specjalni dla tych osób. Nasi uczestnicy to głównie osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, poruszające się na wózkach lub z problemami w chodzeniu, z problemami w komunikacji, w mówieniu, osoby też niemówiące, korzystające z alternatywnych metod komunikacji. Są to przede wszystkim osoby dorosłe, które przeszły cały etap edukacji i nie znalazły miejsca w placówkach dedykowanych dorosłym osobom z niepełnosprawnością – wyjaśnia Małgorzata Rachel.

Zespół świetlicy składa się z 16 wykwalifikowanych pracowników, w tym nauczycieli i asystentów z wieloletnim doświadczeniem. W zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 8 osób, z dwoma dodatkowymi miejscami interwencyjnymi. Rodzice rezerwują miejsca kontaktując się z placówką mailowo lub telefonicznie.

Małgorzata Rachel w studiu Radia Kraków, fot. Sylwia Paszkowska

Małgorzata Rachel w studiu Radia Kraków, fot. Sylwia Paszkowska

Potrzeby i wyzwania

Świetlica, która została otwarta końcem 2024 roku, zyskała pozytywne opinie, a jej miejsca szybko się zapełniają. Dzięki współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa projekt funkcjonuje zgodnie z założeniami. Pani Małgorzata Rachel podkreśla jednak potrzebę zwiększenia liczby takich placówek w Krakowie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wsparcie dla rodzin osób z niepełnosprawnościami.

Jest bardzo dużo rodziców osób z niepełnosprawnościami, którzy odczuwają przemęczenie, potrzebują wytchnienia, w tym również czasu na pójście do lekarza, fryzjera czy spotkanie się po prostu z drugą dorosłą osobą. Rodzice chcą się chociaż na chwilę wyłączyć, przez chwilę nie być w stu procentach skupionym na potrzebach swojego dziecka. Myślę, że na terenie Krakowa jest zapotrzebowanie na przynajmniej kilka takich placówek, jak nasza – mówi Małgorzata Rachel.

Świetlica jest otwarta dla osób, które potrafią samodzielnie siedzieć na wózku inwalidzkim lub potrzebują minimalnego wsparcia w poruszaniu się. Dla uczestników, którzy po intensywnym dniu potrzebują chwili wytchnienia, przygotowano specjalną salę relaksacyjną, gdzie można się wyciszyć i zregenerować. Ważnym aspektem funkcjonowania świetlicy jest praca nad komunikacją alternatywną. Wiele osób, korzystając z urządzeń takich jak PCEye (komunikacja wzrokowa), ma możliwość nawiązywania interakcji i rozmów. Pobyt w świetlicy stymuluje uczestników do używania tych narzędzi, co ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju.

Profilaktyka i terapia

Świetlica nie tylko dostarcza rozrywki, ale również pełni ważną funkcję terapeutyczną. Pracownicy fundacji modelują pozytywne wzorce zachowań, które były kształtowane podczas edukacji. Działania te mają na celu zapobieganie powrotowi do stereotypowych i niepożądanych zachowań, które mogą się nasilać w izolacji domowej.

Do końca 2025 roku trwa pilotaż projektu, ale już teraz planowane są kolejne kroki. Fundacja dąży do zwiększenia liczby dni otwarcia świetlicy oraz rozszerzenia działalności na inne lokalizacje. Istotnym celem jest także pozyskanie nowej, większej siedziby, która pozwoli na przyjęcie większej liczby uczestników.

Więcej informacji i kontakt: [TUTAJ]

(cała rozmowa do posłuchania)

Tematy:
Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię