Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.27.12. 2015 r.

INTERNETOWA ZAGADKA REGIONALNA  ( 27.12.15 r.)

STEFAN ŻECHOWSKI - rysownik, ilustrator, malarz-pastelista, urodził się w  1912 r. w Książu Wielkim koło Miechowa i tam zmarł w r. 1984.
W 1937 r. wykonał 37 ilustracji do powieści "Motory"  Emila Zegadłowicza, która została skonfiskowana rok później przez cenzurę obyczajową.
W 1953 r. artysta przeżył wstrząs związany z pożarem rodzinnego domu w Książu Wielkim. W pożarze spłonęło wówczas wiele jego prac, a także korespondencja i dziennik.
Od 1929 r. do 1936 r. Stefan Żechowski należał do znanej grupy artystycznej. Proszę podać jej nazwę.


ADRES INTERNETOWY:   [email protected]
                                       do dnia 31.12.15 r. (rozwiązanie w audycji w dniu 3.01.2016 r.)

 

UPOMINKI:

3 egzemplarze albumu  "STEFAN ŻECHOWSKI. Odkrywanie duszy. Dzienniki z lat 1926-1966",  wydanego przez Galerie 'U Jaksy" Biura Wystaw Artystycznych w Miechowie.  

W NIEDZIELĘ 27 GRUDNIA W PROGRAMIE:

 

Tarnowski historyk  MIECZYSŁAW CZOSNYKA pochodzi z ŁĘGU TARNOWSKIEGO.  Dzisiejsza wieś wchłonęła majątek PARTYŃ i ta nazwa jest już dzisiaj tylko nazwą historyczną.
Pałac w Partyniu, pięknie odnowiony, mieści obecnie gimnazjum, którego patronami są rodziny Męcińskich i Zborowskich, właścicieli i budowniczych pałacu.  Posłuchaj o dziejach partyńskiego pałacu!
 

 


 

 

Św. JAN NEPOMUCEN (ok. 1350 - 1393), męczennik, patron Pragi, ma w stolicy Czech słynny pomnik na moście Karola, z którego miał zostać zrzucony. Jego figura znajdują się też w kilku kapliczkach na Ziemi Gorlickiej ( Kobylanka, Stróżowka, Glinik Mariampolski, Zagórzany, Szymbark)
O kapliczce w Gorlicach, przy moście na rzece Ropie, o jej dramatycznej historii z lat II wojny światowej opowiada regionalista i przewodnik ANDRZEJ PIECUCH.
Posłuchaj!

 


fot. Zygmunt Put/Wikipedia

 

Historyk MICHAŁ KOZIOŁ przypomina historię i koloryt dawnych DĘBNIK, dziś dzielnicy Krakowa, niegdyś samodzielnej osady, do której krakowianie wyprawiali się przez most na Wiśle, albo łódkami. Jedna z przepraw znajdowała się koło klasztoru SS. Norbertanek.  Dlaczego przed I wojną światową Dębniki stały się modne, co poza gastronomią przyciągało na Dębniki mieszkańców królewskiego Krakowa? Posłuchaj!

 


Obidza  fot. Jerzy Opioła/Wikipedia

MARIAN DOBOSZ  - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w PIWNICZNEJ - ZDROJU, radny powiatu nowosądeckiegio, jest nauczycielem wychowania fizycznego i działaczem sportowym. Propaguje  biegi narciarskie nie tylko wśród młodzieży.Posłuchaj o przygotowaniach do IV Biegu Popradzkiego dla amatorów, który odbędzie się 31.01.2016 r. na Obidzy.
 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię