ZAGADKA REGIONALNA (6.01.)
- A
- A
- A
"Pejzaże regionalne" Audycja z dn. 6.01.2022 r.
"Wierna rzeka" to powieść z 1912 r. STEFANA ŻEROMSKIEGO, której akcja rozgrywa się od 25 lutego do czerwca 1863 roku w czasie Powstania Styczniowego, w większości we dworze Niezdoły nad rzeką ŁOŚNĄ.
Na fali popularności powieści już w okresie międzywojennym obok historycznych nazw rzeki Łośna lub Łososina powszechnie weszła do użytku nieoficjalna nazwa "Wierna Rzeka".
Obecnie nazwa Wierna Rzeka obowiązuje jako oficjalna.
Jej długość to 35 km, a powierzchnia dorzecza wynosi 314 km kwadratowych.
Do której rzeki uchodzi Wierna Rzeka?
Czego lewym dopływem jest Wierna Rzeka ?
ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl
do godz. 7.30 dnia 6.01.r.

UPOMINKI:
4 kalendarze ścienne na 2022 r, "OLKUSZ. TAJEMNICE SREBRNEGO MIASTA"
płyta CD "Bieszczady" grupy "GRZANE WINO"
płyta CD "OH DROGIE PERŁY...Kolędy z kancjonałów Benedyktynek Staniąteckich" chóru kameralnego "CRACOW SINGERS"


6 stycznia wierni kościoła rzymskokatolickiego obchodzą uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną potocznie świętem Trzech Króli.
Natomiast wierni kościołów wschodnich: greckokatolickiego i prawosławnego 6 stycznia świętują Wigilię Bożego Narodzenia.
Święta obchodzą dłużej, bo 7 stycznia przypada Boże Narodzenie, 8 stycznia Sobór Bogurodzicy, a 9 stycznia święto pierwszego męczennika Stefana.
O łemkowskiej tradycji Świąt Bożego Narodzenia w okolicy MUSZYNY -ZDROJU opowiada historyk, nauczyciel KRZYSZTOF MACZUGA , mieszkaniec KRYNICY -ZDROJU.
Posłuchaj!


Mieszkaniec Olkusza PIOTR NOGIEĆ jest malarzem samoukiem i kolekcjonerem starych zdjęć "Srebrnego Miasta".
W Olkuszu mieszkał już jego pradziadek, nic więc dziwnego, że po zakończeniu pracy zawodowej w Zakładach Górniczo - Hutniczych " BOLESŁAW", Pan Piotr zainteresował się historią miasta i począł odtwarzać dawne jego widoki.
W ubiegłym 2021 roku otworzył autorską galerię sztuki, gdzie prezentuje swoje prace.
Jest pośród nich akwarela drobnicowca M/S OLKUSZ, który został zbudowany w stoczni szczecińskiej w 1960 r. i pływał pod polską banderą do 1982 r.
Posłuchaj!


MICHAŁ KOZIOŁ - znawca historii Krakowa oraz wnikliwy analityk galicyjskiej prasy tym razem przekona nas, że dzień 28.grudnia roku 1903 nie był dniem szczęśliwym dla znanego krakowskiego psychiatry prof. KAROLA ŻUŁAWSKIEGO (1845 -1914).
Ten profesor psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego i prezes Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego zatrudniony był w Szpitalu św. Łazarza .
Był też właścicielem prywatnego zakładu dla nerwowo chorych przy ul. Długiej 83, a wówczas była to cześć miasta uznawana za oazę ciszy i spokoju.
Posłuchaj!


6 stycznia 2022 r. przypada 100. rocznica urodzin KAZIMIERZA TYLKO – DOBRZAŃSKIEGO.
To żołnierz Wojska Polskiego, uczestnik wojny obronnej 1939 r . oraz żołnierz Armii Krajowej ps. "Pingwin".
Następnie działacz polonijny w Hiszpanii, a także dziennikarz prasowy i radiowy, tłumacz, zawodnik, trener oraz działacz sportowy.

Urodził się w 1922 r. w SZCZAKOWEJ (dziś dzielnica JAWORZNA), ale rodzinnie związany był z TUCHOWEM, bo tam mieszkali dziadkowie, rodzice jego matki MARII DOBRZAŃSKIEJ.
Od 1927 r. krakowianin Kazimierz Tylko -Dobrzański w Tuchowie spędzał każde wakacje i zimowe ferie.
Po II wojnie światowej represjonowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1946 r. udał się na emigrację do Szwecji, a rok później osiadł w Hiszpanii.
Zmarł w Madrycie w 2013 r. w wieku 91 lat i został pochowany na cmentarzu św. Izydora.
Jego życiorys przedstawia TOMASZ WANTUCH - popularyzator tuchowskiej historii, autor wielu opracowań na ten temat, kolekcjoner i współtwórca tuchowskiego muzeum, w latach 2011-2019 prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Tuchowa.
Posłuchaj!

Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:57
Klimkówka wysycha. Profesor AGH: „Tracimy wodę, której nie da się już odzyskać”
-
21:38
Must-have na targach branżowych: kalendarze książkowe jako narzędzie promocji marki
-
20:58
To wtedy powstało papiestwo, jakie dziś znamy. Prof. Marek Daniel Kowalski o niewoli awiniońskiej
-
19:43
Rafał Trzaskowski: Karol Nawrocki to kamelon
-
19:21
Anna Piekarczyk nagrodzona na Grand PiK 2025 za reportaż „Duchowe wnuczki Adama Karasia”
-
19:00
Jazzowy bazar. Audycja z 22.05.2025 r.
-
18:01
Zalew, który grał Dniepr, dziś wygląda jak kałuża
-
17:24
Ciężki sprzęt mimo zakazu. Mieszkańcy osiedla Teatralnego żądają reakcji miasta
-
17:08
Tarnów pionierem w regionie. Miasto wprowadza kartę rodziny zastępczej
-
17:03
„Seksmisja” w Kopalni Soli w Wieliczce podczas Festiwalu Jerzego Stuhra „Stuhralia”
-
16:46
Przebudowa DK94 opóźniona jeszcze przed startem. Ruszy przed wakacjami?
-
16:20
Skarby pod murami. Wawel otwiera nową podziemną trasę
-
16:08
Zamek Królewski na Wawelu otwiera podziemną ekspozycję, jakiej jeszcze nie było