ZAGADKA REGIONALNA (19.02)
Botanik, palinolog, biogeograf. Urodził się w 1899 r.w ŻABNIE.
ZAGADKA REGIONALNA (19.02)
Botanik, palinolog, biogeograf. Urodził się w 1899 r.w ŻABNIE.
Do szkoły powszechnej i Wyższej Szkoły Realnej uczęszczał w TARNOWIE.
W wieku 17 lat wstąpił do Legionów Polskich i brał udział w kampanii włoskiej. Z niewoli powrócił do Polski w 1919 r.
We LWOWIE zdał maturę, odbył studia przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim i został asystentem prof. WŁADYSŁAWA SZAFERA (1886 – 1970).
W latach 1932 -1939 mieszkał w ŁUCKU, był nauczycielem i prowadził działalność naukowo - badawczą. Był badaczem świata roślin Lasostepu Wołyńskiego.
Okupację spędził na Lubelszczyźnie, a po wojnie zamieszkał we WROCŁAWIU.
Był dyrektorem Ogrodu Botanicznego, od 1951 r. profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego, a także jednym z założycieli Karkonoskiego Parku Narodowego.
Zmarł w 1967 r. we Wrocławiu.
Proszę podać jego imię i nazwisko.
ADRES INTERNETOWY: [email protected]
do godz. 7.30 dnia 19.02.2023 r.
UPOMINKI:
SŁOWNIK GWARY GORCZAŃSKIEJ (ZAGÓRZAŃSKIEJ) - autorstwa Józefy Kobylińskiej
"KSIĘGA GÓRALI POLSKICH" TOM II" - autorstwa Juliana Kowalczyka
egzemplarz kwartalnika literacko - artystycznego "AFRONT" (nr 16-17)
książka " WOJCIECH MARIA BARTEL 1923-1992" poświęcona wybitnemu historykowi prawa, profesorowi UJ
płyta CD "WRACAJĄ SŁOWA,WRACAJĄ DŹWIĘKI" wydana z okazji 95 lat Radia Kraków.
MARIA GRZĘDA od 65 lat mieszka na LUBOGOSZCZU i od wielu lat jest kierownikiem Bazy Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego "Lubogoszcz" w KASINCE MAŁEJ.
Wybór miejsca zamieszkania to rodzinne tradycje, bo już od 1945 r. jej rodzice JAN i ZOFIA JUSZCZAKOWIE byli gospodarzami tego ośrodka.
Tato pełnił funkcję gospodarza, intendenta i dozorcy obiektu, a mama była szefową kuchni.
W młodości Pani Maria nie miała co prawda do szkoły "pod górkę", ale i tak nie było łatwo, zwłaszcza że zimy dawniej były śnieżne i mroźne.
W tym roku Ośrodek założony w 1923 r. przez Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej (YMCA) obchodzić będzie 100 lecie istnienia.
Program jubileuszu dopiero powstaje, ale na pewno nie zabraknie w nim dzieci i młodzieży, bo do nich kierowane są główne działania - podkreśla Pani Maria.
Posłuchaj!
Zmarł w 1958 r. w TEL AWIWIE.
Na domu, w którym mieszkał w 2011 r. zawisła pamiątkowa tablica.
Malarz, scenograf i kostiumolog EMANUEL LUFTGLAS (Luftglass).
Znany w Izraelu jako Emanueli, jako pierwszy zastosował scenę obrotową.
Jego uczniem był światowej sławy rzeźbiarz DANI KARAWAN (zm. 29.05. 2021 r. w Tel Awiwie).
EMANUEL LUFTGLAS urodził się w 1896 r. w CHOCZNI koło Wadowic.
W 1925 r. na zlecenie Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ przyozdobił tamtejszą synagogę obrazami i malowidłami ściennymi o tematyce biblijnej.
Życiorys tego artysty przybliża regionalistka, mieszkanka Choczni, red. MARIA BIEL PAJĄKOWA - współautorka (wraz z córką AGNIESZKĄ JUSIŃSKĄ) albumu "DOTKNIĘCI ISKRĄ BOŻĄ - o artystach, twórcach i pasjonatach w dzieje Choczni wpisanych
Posłuchaj!
22 lutego 2023 r. w ŚRODĘ POPIELCOWĄ w kościele katolickim rozpocznie się okres WIELKIEGO POSTU.
WANDA ŁOMNICKA – DULAK, poetka z PIWNICZNEJ – ZDROJU, regionalistka i sekretarz Stowarzyszenia Górali Nadpopradzkich przypomina dawne zwyczaje "Górali Czarnych", związane z Wielkim Postem.
Zostały one opisane w wydanym przez Stowarzyszenie "Nadpopradzkim Kalendarzu Dawności 2023".
Posłuchaj!
W piątek 24.02 o 17.00 w budynku Urzędu Miasta Krakowa, w sali im. Franciszka Maryewskiego przy Rynku Podgórskim 1, rozpocznie się wspomnieniowy wieczór poświęcony poecie JACKOWI LUBART - KRZYSICY.
Zmarł 10 grudnia 2022 r. w Krakowie, w wieku 80 lat.
Był także dziennikarzem, reportażystą, animatorem kultury, twórcą założonej w 1986 roku "Konfraternii Poetów".
Podczas wieczoru "POEZJA JEST ODGŁOSEM CISZY" (tytuł spotkania zaczerpnięty z jego poezji) wspominać go będą: rodzina, poeci, artyści z którymi współpracował, a także jego koleżanki i koledzy z Centrum Kultury Podgórza, w którym przepracował ponad 20 lat.
Natomiast w tej audycji historyk literatury i krytyk literacki prof. BOLESŁAW FARON przypomina związki Jacka Lubart - Krzysicy z KRYNICĄ - ZDROJEM, BERESTEM i ziemią sądecką.
Posłuchaj!
4 miliony 200 tys. zł. przeznaczył samorząd województwa małopolskiego na wykup depozytu książąt Sanguszków (ostatnich właścicieli Tarnowa), który obejmuje kolekcję szkła i porcelany ze wszystkich najważniejszych ośrodków produkcji w Polsce i Europie, od XVIII do XX wieku.
Eksponaty, które stały się własnością Muzeum Okręgowego w Tarnowie (tam też były prezentowane dotychczas) można oglądać w tarnowskim Ratuszu.
O kolekcji oraz o jej ciekawych artefaktach opowiadają: BARBARA BUŁDYS - kierownik Działu Sztuki Muzeum Okręgowego oraz MANUELA STADNICKA – HOFFMAN, kustosz tego Działu.
Posłuchaj!