Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem PiS, Patrykiem Wichrem.

 

Województwo małopolskie jednak zorganizuje w Krynicy Kongres Gospodarczy, który będzie się odbywał w tym samym czasie co Forum Ekonomiczne w Karpaczu. To nie jest zbyt ryzykowna gra? Spora suma trafi na imprezę, która odbędzie się w tym samym czasie co impreza konkurencyjna. Nie wiemy, co będzie z frekwencją.

- Życie nie lubi pustki. Mieszkańcy Małopolski są przedsiębiorczy i honorowi. Mają determinację. Królowa polskich uzdrowisk zasługuje na swoje miejsce i wyjątkową pozycję wśród polskiego Davos. 30-letnia marka Form w Krynicy jest rozpoznawalna w kraju i części Europy. Takiego dorobku się nie porzuca. Instytut zdecydował, że Forum Ekonomiczne przechodzi do Karpacza. Zostaje pustka. Tę pustkę trzeba wypełnić. Decyzją pana marszałka Kozłowskiego i zarządu województwa, zdecydowano, że będzie to Forum Gospodarcze i Europejski Festiwal Biegowy.

 

Ile pójdzie na Forum z budżetu województwa?

- Tyle samo co na Forum Ekonomiczne. Może nawet mniej. Partnerów jest więcej. Będzie też Uniwersytet Ekonomiczny z Krakowa, Uzdrowisko, Gmina Krynica. Operator zostanie wyłoniony w konkursie. Któż się odważy w tak krótkim czasie stworzyć takie wydarzenie? Jest spore zainteresowanie dużych podmiotów. Nawet europejskich.

 

Są deklaracje najważniejszych polityków, gości, że w tym czasie wybiorą Krynicę, a nie Karpacz?

- Nie trzeba wybierać. To dwa inne fora. Forum w Karpaczu jest ekonomiczne. Tam nastawiamy się na cyferki. My nastawiamy się na gospodarkę. Wydarzenia trwają 3 dni. Każdy może być i w Krynicy, i w Karpaczu. Nie tworzyłbym rywalizacji. W Krynicy ma być mniej paneli, ale dłuższych, bardziej merytorycznych. Będzie to bardziej skondensowane, umiędzynarodowione, oparte o UE, Radę Regionów. Są deklaracje wysokich urzędników państwowych i polityków z pierwszej ligi, że będą na Forum Gospodarczym w Krynicy.

 

Nie powiedział pan, ile to pieniędzy szło na Forum Ekonomiczne z budżetu. Był pan radnym wojewódzkim.

- Kwoty przeznaczane to było od 1,5 miliona do 2 milionów. Tak oscylowały kwoty wsparcia województwa dla Forum Ekonomicznego w Krynicy. Był też wkład firm, spółek. Nowe Forum będzie kosztowało tyle samo, lub mniej.

 

Od 11 marca mogą pracować – w reżimie sanitarnym – uzdrowiska. Turnusy w Krynicy rozpoczną się jednak kilkanaście dni później. Jak pan patrzy na rosnącą liczbę zakażeń, Krynica-Żegiestów zdąży przyjąć kuracjuszy przed trzecią falą?

- Krynica jest takim uzdrowiskiem, że jest gotowe. Sanatoria i większe ośrodki mają wyszczepiony personel. Jest wielki reżim sanitarny. Wszyscy są gotowi na przyjęcie pacjentów, gości. Zapraszam do Krynicy. Jak pandemia nie będzie się szybko rozwijała, zapraszamy do sanatoriów od 11 marca. Sanatoria działają na zasadzie turnusów. Może się zdarzyć tak, że dane sanatorium przyjmie gości nieco później, bo turnus zaczynał się 9 marca, ale on przepada. Będzie dopiero następny. Gości na komercyjną rehabilitację mogą przyjmować od 11 marca.

 

Ta trzecia fala nie napawa optymizmem, także branży uzdrowiskowej.

- Tak, ale nawet jak fala będzie na lekkim poziomie wznoszenia, sanatoria są bezpieczne. Personel jest wyszkolony, zaszczepiony, są ostre normy. Możemy się w sanatoriach – przy przestrzeganiu norm – rehabilitować i przebywać w bezpieczny sposób.

 

Co z dyskusją wokół chińskich szczepionek? Zaszczepiłby się pan nią, czy wolałby pan poczekać na szczepionkę zatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków?

- Zaszczepiłbym się każdą szczepionką dopuszczoną do obrotu na terenie UE i przez naszego ministra na terenie Polski. Mam zaufanie do ministra Niedzielskiego. Jakby była informacja, że szczepionki są przebadane… Węgry korzystają z rosyjskiej szczepionki. Nie ma informacji o nadzwyczajnych odczynach poszczepiennych. Każda dopuszczona szczepionka jest bezpieczna. Można ufać.

 

Czyli na razie nie szczepionka chińska?

- Na razie Chińczycy nie opublikowali pełnych badań z testowania leków. Prezydent rozpoczął negocjacje. Chiny zdecydowały się przekazać dokumenty. Po analizie będziemy mogli mówić o dopuszczeniu do rynku. Pojawia się nowa szczepionka z USA. Czekamy na decyzję UE. Każda szczepionka przyspiesza proces. Dzisiaj mamy potencjał szczepienia 5-6 milionów ludzi miesięcznie, ale jest problem z realizacją kontraktów. Radzimy sobie. Jeden z polskich koncernów dogadał się z producentem szczepionki i będziemy produkować szczepionki w Plsce na zasadzie licencji.

 

Chodzi o Novavax.

- Tak. W tym momencie 40 milionów jest kierowane na modernizację linii produkcyjnej. Życie i zdrowie Polaków to priorytet. Nie kłótnie polityczne, ale działanie.

 

Są zmiany w programie szczepień. W drugiej połowie marca zacznie się szczepienie osób przewlekle chorych i 65+. Solidarność domaga się dopisania do pierwszej grupy pracowników handlu. Co pan na to?

- Możemy tworzyć teraz dokumenty, jakie chcemy. Możemy wpisać do pierwszej grupy wiele różnych kategorii osób. Do mnie zgłaszali się krwiodawcy, ale na chwilę obecną – patrząc na sytuację dostaw – mamy ograniczone to. Trzeba wyszczepić grupy ryzyka. Dla nas to służba zdrowia. Widać jak działają szczepionki. Zakażenia w tej grupie mocno spadły. Do tego seniorzy. To najbardziej zagrożona grupa. To maksymalny priorytet. Każda następna grupa – tak, ale teraz są inne priorytety.

 

Biorą państwo pod uwagę, że przy ratyfikacji Europejskiego Planu Odbudowy posłowie Solidarnej Polski zagłosują przeciwko? Jeśli tak się stanie, jakie będą skutki tej decyzji?

- Dobro Polski i naszego rozwoju gospodarczego... Chodzi o bezpieczeństwo finansowe obywateli i o to, że gospodarka… Ona paradoksalnie w tak trudnych czasach jest w niezłej kondycji. W porównaniu do innych krajów europejskich okazało się, że mamy najniższe bezrobocie w UE. Musimy gospodarce dać impuls, żeby ona przyspieszyła. Niestety gospodarka jest poraniona przez Covid. Trzeba wesprzeć firmy tarczami, projektami, środkami. Ja nie wyobrażam sobie, żeby nasi przyjaciele z partii koalicyjnych stawali okoniem w takiej sytuacji. Wiem, że mają wartości, ideały, żeby UE nie stawiała się ponad traktaty i polską konstytucję, ale jako PiS wynegocjowaliśmy świetne warunki nowej perspektywy. Oczekujemy realizacji tego.