Pandy wielkie wyginęły w ponad 200 krajach. Najwięcej ich żyje dziś w Chinach (są traktowane tam jako narodowy skarb), a w samym Syczuanie aż 30 procent całej światowej populacji. Dlatego w naszej niedawnej podróży (wrzesień – październik 2024) odwiedziliśmy w stolicy Syczuanu m.in. Chengdu Research Base of Giant Panda Breeding. Badawczy i hodowlany instytut (non-profit, finansowany przez chiński rząd) zajmujący się pandami wielkimi, pandami czerwonymi i innymi rzadkimi zwierzętami. Powędrujemy tam, z „Południkiem Café”, już w najbliższą niedzielę (15 grudnia) w południe.

W tej podróży, wędrując ścieżkami natury, odwiedzimy także malowniczy park natury Ruyi Peak Ropeway (południowe Chiny, 30 minut busem z Yangshuo), gdzie z chińskimi turystami (tłumy!) przejdziemy ścieżkami pośród bajkowego - krasowego krajobrazu. Także korzystając z rozwieszonych nad dżunglą szklanych pomostów. Będziemy też obserwować w Chengdu (w Wuhou Garden) plenerowy trening tai chi. To znana dziś na całym świecie (także uprawiana w Krakowie) specyficzna chińska sztuka walki - określana jako „miękki boks” lub „medytacja w ruchu”. Ma dobry wpływ na zdrowie człowieka.

Na naszej trasie znajdzie się jeszcze Yingyan Garden (blisko stacji metra Hongxing Bridge), gdzie okoliczni mieszkańcy grają codziennie w madżonga. To tradycyjna chińska gra (mahjong, mah jong, mahjongg), znana także m.in. w Japonii, Wielkiej Brytanii i Ameryce.

Zapraszamy!

Elżbieta i Andrzej Lisowscy