Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Pali się! Jak wyglądają kulisy pracy w straży pożarnej?

Bycie strażakiem to nie tylko praca – to powołanie, które łączy w sobie adrenalinę, ryzyko, ale przede wszystkim misję niesienia pomocy innym. Agnieszka Wojciechowska, autorka książki "Pali się! Ryzyko, ogień, adrenalina", dzieli się historiami, które ukazują trudne momenty, ale też piękno i satysfakcję wynikające z jej pracy. Przeszła mordercze szkolenie, wyjechała na prestiżowy staż do USA. Została mistrzynią i rekordzistką świata World Police and Fire Games, zdobyła tytuł najtwardszego strażaka Europy. Dziś jest st. kpt. Państwowej Straży Pożarnej i zastępczynią dowódcy zmiany. Prywatnie utalentowaną sportsmenką i szczęśliwą mamą trójki chłopców. Z Agnieszką Wojciechowską w audycji "Przed hejnałem" rozmawiała Sylwia Paszkowska.

Agnieszka Wojciechowska, źródło: materiały prasowe

Rodzinne tradycje i pasja do zawodu

Agnieszka Wojciechowska wybrała zawód strażaka, który wciąż postrzegany jest jako domena mężczyzn. Dlaczego podjęła taką decyzję?

Dziadek i tato zostali strażakami, mam to w genach. W czasie, gdy podejmowałam decyzję o zawodzie, kobiety nie jeździły do akcji. Dopiero gdy dostałam się do szkoły, to jedna dziewczyna ją właśnie skończyła i dostała się na pododdział bojowy. Zatem ja nie jestem pierwszą kobietą, jestem jedną z pierwszych, a z pewnością jedną z najdłużej pracujących w pododdziale bojowym - mówi Agnieszka Wojciechowska

Zawód strażaka wiąże się z ciągłą gotowością i nieprzewidywalnością. Nawet dni bez akcji wypełnione są ćwiczeniami i szkoleniami, które wymagają skupienia. Dla Agnieszki adrenalina to nieodłączny element codzienności, który pozwala działać w ekstremalnych warunkach.

Mogę opowiedzieć wszystkie wyjazdy z grupy wysokościowej. Po naszych działaniach ludzie zyskiwali drugą szansę na życie. W akcjach wykorzystujemy umiejętności, które zdobywamy przez wiele lat, takie jak opuszczanie noszy czy wykorzystywanie konkretnych układów. Jednak sam pomysł jak przeprowadzić akcję, to inwencja strażaków. Nigdy nie mamy gotowego rozwiązania - wyjaśnia Agnieszka Wojciechowska

Duch zespołu – klucz do radzenia sobie z wyzwaniami

Kapitan Agnieszka Wojciechowska podkreśla, że w pracy strażaka ogromne znaczenie ma duch zespołu, który wzmacnia zdolność radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym. Wspólne przeżywanie świąt w pracy, codzienna współpraca w trudnych sytuacjach i silne więzi tworzone przez lata – to wszystko wpływa na zdolność funkcjonowania w obliczu największych wyzwań.

Jej pierwsza akcja była symboliczna – niewielki pożar, przypalone jedzenie w garnku, ale to napięcie, przygotowania i szybka reakcja drużyny stanowiły niezapomniane przeżycie. „Czy dobrze zapięłam mundur? Czy wszystko mam?” – takie myśli, choć prozaiczne, odzwierciedlają początkowy stres młodego strażaka. Bywa jednak, że akcje kończą się humorystycznie, jak w przypadku otwarcia mieszkania, w którym źródłem alarmu okazał się... zepsuty kurczak w lodówce.

Strażacy od lat cieszą się najwyższym zaufaniem społecznym. Jak podkreśla kapitan Wojciechowska, praca w tym zawodzie to coś więcej niż zarobek – to misja. Codzienne zmagania z niebezpieczeństwem nie byłyby możliwe bez poczucia wspólnoty i ducha zespołu. Sama Agnieszka przyznaje, że uśmiech towarzyszy jej każdego dnia, gdy wyrusza do pracy – to zasługa otaczających ją ludzi i silnego etosu.

Pierwsze spotkanie z tragedią

Zawód strażaka często wiąże się z trudnymi emocjonalnie sytuacjami. Pierwsza poważna akcja kapitan Wojciechowskiej związana była z odkryciem ciała samotnego mężczyzny.

Był to 3 czerwca. Samotny mężczyzna spędził w mieszkaniu kilka tygodni. Po otwarciu lokalu zastajemy go leżącego na łóżku. Jak sobie radzić z czymś takim? Nie chcę mówić, że to jest później już jakaś rutyna, ale faktycznie to był pierwszy raz i zaskoczyła mnie moja reakcja. Zapach czułam następnego dnia na egzaminach na Collegium Medicum, gdzie chciałam dostać się na ratownictwo medyczne. Zastanawiałam się, czy przypadkiem na tej auli ktoś gdzieś nie leży od 3 tygodni - wspomina Agnieszka Wojciechowska

Agnieszka Wojciechowska w studiu Radia Kraków, fot. Sylwia Paszkowska

Agnieszka Wojciechowska w studiu Radia Kraków, fot. Sylwia Paszkowska

Najtrudniejsze chwile

Zawód strażaka wiąże się z sytuacjami ekstremalnie trudnymi. Akcje, w których stawką jest ludzkie życie, bywają bolesne i często zostawiają ślady w psychice. Szczególnie ciężko jest, gdy dochodzi do ratowania dzieci lub młodych osób, a emocje rodziny są bardzo intensywne.

Każdy strażak inaczej opisze swoje najtrudniejsze akcje, bo zależą one od życiowego momentu, w którym się znajdujemy. Ja w książce opowiadam o motocykliście i to zdarzenie było dla mnie wyjątkowo bolesne. Moja reakcja była spowodowana tym, że ja miałam jedno dziecko, a pojechaliśmy do zdarzenia, gdzie był 20-letni jedynak i zrozpaczona matka. Pomyślałam sobie, czy mogłabym mieć taką reakcję i pamiętam, że wtedy bardzo chciałam mieć drugie dziecko. Utożsamiłam się z tą akcją i miałam refleksję, że gdy tracisz jedynego syna, to tracisz wszystko - wspomina Agnieszka Wojciechowska

Pomimo trudnych doświadczeń, strażaków motywuje możliwość realnego wpływu na życie innych. Drobne gesty, takie jak ściągnięcie kota z drzewa, mają ogromne znaczenie dla osób, którym pomagają.

To są ludzie, którzy w danym momencie mierzą się z największą dla siebie tragedią i my po prostu im pomagamy. Rzeczy niemożliwe robimy natychmiast, na cuda trzeba czekać - mówi Agnieszka Wojciechowska

Książka pełna emocji

W książce "Pali się!" znajdziemy nie tylko historie pełne adrenaliny, ale również humor i wzruszenie. Jest to zbiór wspomnień, który zaprasza czytelników do świata pełnego emocji, poświęcenia ale i sytuacji wywołujących uśmiech. Książka autorstwa Agnieszki Wojciechowskiej pozwala lepiej zrozumieć kulisy tego niezwykle wymagającego, ale także inspirującego zawodu.

(cała rozmowa do posłuchania)

<iframe style="border-radius:12px" src="https://open.spotify.com/embed/episode/1ERciz0dbbu5VV8mIjpZKM?utm_source=generator" width="100%" height="352" frameBorder="0" allowfullscreen="" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; fullscreen; picture-in-picture" loading="lazy"></iframe>
Tematy:
Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię