Dlaczego lubimy czytać cudze listy? Jak koresponencja bywa wykorzystywana w literaturze? Czy autorzy opracowań listów znanych ludzi powinni wyznaczać sobie jakieś granice? Publikować listy, czy przechowywać w archiwach do celów naukowych? A co pozostanie po współczesnych, którzy zamienili listy na mejle i blogi? W audycji rozmawiamy m. in. o listach Mrożka, Iłłakowiczówny, Szelburg-Zarembiny, Jansson i Witkacego. Gośćmi programu będą literaturoznawczynie i krytyczki związane z Uniwersytetem Jagiellońskim: Anna Pekaniec, Anna Marchewka i Olga Szmidt. Książka tej ostatniej pt. "Korespondent Witkacy" (Universitas), to bezpośredni powód spotkania w studiu.
O Kolumbii, Warszawie i Jakubie Mortce w rozmowie z Wojciechem Chmielarzem.
Trzecia powieść kryminalna Wojciecha Chmielarza ugruntowuje jego pozycję nie tylko w gatunku, w którym pisze. To przykład doskonałego wykorzystania kryminalnej intrygi do stworzenia rzetelnej, dobrze opowiedzianej historii społeczno-obyczajowej. Powieści Chmielarza świetnie osadzone we współczesnym życiu trzymają oczywiście do końca w napięciu i są mistrzowsko poprowadzone od zbrodni do końcowego rozwiązania zagadki, ale ich siłą są też polskie realia i świetni bohaterowie.
"Przejęcie" nie rozpoczyna się jednak w Polsce, a w Kolumbii, dokąd grupę Polaków skusił łatwy zarobek i egzotyczna, atrakcyjna propozycja udziału w reklamie Coca-Coli. . Dramatyczne wydarzenia z Ameryki Południowej wracają po latach jako wątek przewijający się w warszawskim śledztwie dotyczącym tajemniczego morderstwa. Zwłoki zamordowanego w rytualny sposób mężczyzny znalezione zostają w pobliżu Mostu Gdańskiego a śledztwo prowadzi Jakub Mortka, komisarz znany z poprzednich powieści Chmielarza "Podpalacz" i "Farma lalek". To nie tylko pracowity i zdolny policjant, to również człowiek borykający się z wieloma kłopotami, mający rodzinne problemy a dodatkowo podejrzewający u siebie śmiertelną chorobę.
W Nocnych Delikatesach słuchamy obszernych fragmentów książki w rewelacyjnej interpretacji Wiktora Loga-Skarczewskiego.
W Kole Kultury Wojcech Chmielarz zdradzi m. in. jakie ma plany związane ze swoich bohaterem Jakubem Mortką, opowie też skąd wziął pomysł na rozpoczęcie "Przejęcia" w dalekiej Kolumbii.
W audycji również spotkanie z Pawłem Danielem Zalewskim. Krakowski autor opowiada w książce "Bez pamięci" o losach znanego przedwojennego cukiernika Władysława Zalewskiego. Wyroby z jego lwowskiej cukierni były słynne nie tylko w mieście, samolotami wysyłano je na najwykwintniejsze europejskie przyjęcia. Jego wnuk bada historię śmierci dziadka, opowiadaną od lat przez babcię. Dziadek miał zostać stracony przez gestapo w czasie drugiej wojny światowej i pochowany na lwowskim cmentarzu. Ale kiedy jego wnuk po latach dociera do Lwowa i szuka grobu dziadka, nie udaje mu się go znaleźć. Po drobiazgowym śledztwie okazuje się, że dziadek nie został stracony, tylko zesłany do Tiumenia na Sybir, a do odkrycia tej prawdy przyczyniają się zupełnie przypadkowo odnalezione listy. Pisał je z zesłania młody Władysław do żony i rodziny , czekającej na niego we Lwowie. Dlaczego babcia ukryła tę historię? Jakie były dalsze losy dziadka? Czy potem kiedykolwiek sie spotkali? Szukając odpowiedzi na te pytania główny bohater podąża drobiazgowo zbieranymi śladami najpierw na Syberię, potem do Mongolii.
Opowiadając tę historię autor unika pisania w pierwszej osobie. Stworzył postać Piotra, który prowadzi rodzinne śledztwo. Nie jest jednak z tym zacieraniu śladów konsekwentny, bo z drugiej stronie umieszcza w książce dużo zdjęć przedwojennych, wojennych, współczesnych, które z kolei mają uwiarygodnić snutą historię.
Bo jak sam mówi , to jest opowieść o tym, że szukanie w pamięci może nas zaprowadzić w bardzo dziwne miejsca i doprowadzić do zupełnie nieoczekiwanych, czasem przykrych odkryć, albo zostawić nas z jeszcze większa liczba pytań bez odpowiedzi. To czy podejmujemy takie ryzyko musi być indywidualną decyzją każdego człowieka.