Główne obszary działalności Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
Fundacja "Mimo Wszystko" pomaga przede wszystkim dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Działa w dwóch ośrodkach – jednym w Radwanowicach pod Krakowem, a drugim w Lubiatowie nad morzem. W tych placówkach organizowane są warsztaty, które pozwalają osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi rozwijać swoje umiejętności i pasje.
Pracujemy nad otwarciem ośrodka wytchnieniowego, który pozwoli opiekunom osób z niepełnosprawnościami odpocząć, mając pewność, że ich bliscy są pod odpowiednią opieką. To niezwykle ważne, aby także rodziny i opiekunowie mieli możliwość na chwilę oddechu, ponieważ opieka 24 godziny na dobę wyczerpuje nie tylko fizycznie, ale również psychicznie – mówi Kasia Walaszek.
Pomoc nie tylko dla podopiecznych, ale i ich opiekunów
Fundacja zdaje sobie sprawę, jak trudna i wyczerpująca może być opieka nad osobą z niepełnosprawnością. Często rodzice i opiekunowie pracują bez przerwy, choć zmagają się z ogromnym zmęczeniem. Przykładem jest historia Janusza Świtaja, który od 31 lat żyje pod respiratorem, a jego ojciec, niemal 80-letni mężczyzna, od tego czasu nigdy nie przespał całej nocy, opiekując się synem:
Doszliśmy już do takiego momentu, w którym widzimy również rodziców, np. rodziców Janusza Świtaja. Jest to mężczyzna, który pobił w tym roku rekord Guinnessa, najdłużej żyjącej osoby pod respiratorem. 31 lat temu, po wypadku motocyklowym ani jednego dnia nie oddychał samodzielnie, pomaga mu w tym respirator. Jego ojciec, co trzy godziny musi go obracać z boku na bok, oklepywać, odsysać. On nie przespał w całości od tamtej pory ani jednej nocy. To jest po prostu strasznie trudne i męczące. Ten pan ma prawie 80 lat i nie ma komu się poskarżyć, w ogóle też się nie żali, żeby było jasne, bo te osoby często się nie przyznają, że jest im ciężko. Dlatego trzeba wyjść z inicjatywą, zaprosić ich do tego, że my chcemy się nimi zaopiekować – mówi Maja Jaworska.
Nagroda Super Lodołamacza
Janusz Świtaj w tym roku otrzymał nagrodę Super Lodołamacza, przyznawaną osobom, które mimo trudnych warunków zdrowotnych stają się inspiracją dla innych. Świtaj, mimo czterokończynowego porażenia, ukończył maturę, studia z psychologii oraz studia podyplomowe. Teraz sam wspiera osoby z niepełnosprawnościami, szczególnie ofiary wypadków komunikacyjnych.
Janusz jest przykładem, że mimo ogromnych trudności można osiągnąć wiele i pomagać innym. Jego historia jest dowodem na to, jak wiele można zdziałać, gdy ma się wsparcie" – mówi Maja Jaworska.