Substancje zawarte w mleku owczym i wielbłądzim wspomagają regenerację skóry i gojenie się ran. Te możliwości postanowili wykorzystać naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Nowatorski opatrunek hydrożelowy ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne - powiedziała prof. Edyta Molik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.Insulina zawarta w tym mleku reguluje poziom glukozy we krwi i może wspomagać leczenie uszkodzonej skóry, przyspiesza też jej gojenie.

- Mleko wielbłądzie będziemy pozyskiwać z fermy hodowlanej użytkującej mlecznie wielbłądy na terenie Polski – mówił dr inż.  Piotr Szatkowski z AGH w Krakowie. Pozyskane mleko zostanie w pierwszej kolejności zliofilizowane w – 80 °C co uchroni zawarte w nim aktywne substancje przed rozkładem i zachowa je w pierwotnej postaci. To bardzo istotny etap. Ważne, żeby mleko w obróbce termicznej nie utraciło swoich drogocennych właściwości. Zliofilizowane mleko będzie nośnikiem substancji bioaktywnych w opatrunkach hydrożelowych, które będą składały się z trzech warstw, w zależności od położenia warstwy względem rany ilość liofilizatu mleka będzie różna.

Naukowcy przeprowadzą szereg badań przesiewowych służących do biologicznej oceny opatrunku sfunkcjonalizowanego substancjami czynnymi pochodzącymi z mleka owczego i wielbłądziego. Kolejny etap testów obejmie analizy komórkowe, które sprawdzą czy badany opatrunek wpływa na żywotność komórek oraz tempo zarastania rany.

Projekt realizowany jest przez badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wspólnie z zespołami
z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w Kanadzie.

Potrwa trzy lata, na jego realizację  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło 1,5 mln złotych.