Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Olga Tokarczuk i Orhan Pamuk

Olga Tokarczuk i Orhan Pamuk gośćmi Koła kultury. Olga Tokarczuk została tegoroczną laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera. Noblista Orhan Pamuk spotkał się z krakowską publicznością w Międzynarodowym Centrum Kultury. W programie rozmowa z Olgą Tokarczuk, Orhanem Pamukiem, Grzegorzem Jankowiczem Katarzyną Janowską i Marcinem Baniakiem.

fot: PAP/Maciej Kulczyński

Olga Tokarczuk została tegoroczną laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera.

Do tej pory żaden z polskich pisarzy nie dostąpił tego zaszczytu.

Jury wybrało jej książkę "Bieguni" ("Flights") w tłumaczeniu Jennifer Croft spośród sześciu tytułów, które znalazły się na liście nominowanych. "Bieguni" - wydana w Wielkiej Brytanii pod tytułem "Flights" przez wydawnictwo Fitzcarraldo Edition - to wydana w 2007 roku przez krakowskie Wydawnictwo Literackie i uhonorowana w 2008 roku Nagrodą Nike jedna z najbardziej znanych książek Tokarczuk.

To literacka monografia zjawiska ruchliwości, poruszania się, niepokoju podróżnego. Tytuł książki "Bieguni" nawiązuje do nazwy rosyjskiej sekty z XVIII wieku, której członkowie uważali, że świat jest dziełem szatana, a kiedy się zatrzymujemy, szatan ma do nas najlepszy dostęp.

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Jej debiut powieściowy to wydana w 1993 roku książka "Podróż ludzi Księgi", dwa lata później ukazała się jej kolejna książka - "E.E.". Ogromny sukces doniosła trzecia powieść Tokarczuk pt. "Prawiek i inne czasy" (1996), za którą pisarka w 1997 roku otrzymała Paszport Polityki. W tym samym, 1997 roku otrzymała nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Rok później w księgarniach pojawił się "Dom dzienny, dom nocny" - książka zainspirowana historią okolicy, gdzie pisarka mieszkała - Sudetami i wsią Nowa Ruda. Inne książki Tokarczuk to m.in. "Gra na wielu bębenkach" (2001), esej "Lalka i perła" (2000) i "Ostatnie historie" (2003), "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (2009), "Księgi Jakubowe" (2014).

Spotkanie z Orhanem Pamukiem w Krakowie było jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów 65-lecia Wydawnictwa Literackiego. Rozmowę z autorem poprowadzili Katarzyna Janowska i Grzegorz Jankowicz.

Orhan Pamuk to bezsprzecznie najbardziej znany współczesny pisarz turecki i zarazem jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie. Jego książki, przetłumaczone na sześćdziesiąt języków, cieszą się ogromną popularnością wśród milionów czytelników na wszystkich kontynentach, a każda kolejna powieść staje się bestsellerem. Do najbardziej znanych i cenionych powieści tureckiego pisarza należą Śnieg, Nazywam się Czerwień, Stambuł, Dziwna myśl w mej głowie. Najnowsza powieść Pamuka – Rudowłosa – została opublikowana w Polsce w 2017 roku. Wydawnictwo Literackie jest wyłącznym wydawcą dzieł tureckiego powieściopisarza w Polsce.

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię