Państwowość i najważniejsze wydarzenia z historii Polski, trofea i spektakularne bitwy, wreszcie triumf majestatu króla i jego władzy - to tylko część tematów, jakie pojawią się na wystawie największych w Polsce zbiorów kosztowności i pamiątek historycznych. Już za kilka miesięcy w Skarbcu Zamku Królewskiego na Wawelu zostaną wyeksponowane niezwykłe precjoza: - Pokażemy miecz koronacyjny królów Polski, słynną pieczęć Jana Kazimierza, efektownie udrapowany płaszcz Jana III Sobieskiego - wylicza dyrektor Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej.
Do Skarbca trafią też cztery cenne eksponaty warte półtora miliona złotych, które w styczniu zakupiło muzeum. - To piękny puchar pochodzący z XVI w. Właściwie nie ma takiego drugiego w zbiorach polskich, najwybitniejszy przykład złotnictwa renesansowego. Zakupiliśmy też bardzo piękny, siedemnastowieczny puchar, prawdopodobnie powstały w Gdańsku albo w Królewcu. Nabyliśmy także, i tu proszę się nie śmiać, naczynie do chłodzenia kieliszków oraz specjalne naczynie do rosołu, przepiękne osiemnastowieczne precjozum - chwali się dyrektor wawelskiej rezydencji.
Z czterech zabytkowych komnat pamiętających czasy ostatnich Piastów, Skarbiec mieszczący się na parterze rezydencji królewskiej, w północno-wschodniej części zamku, powiększy się aż do dwunastu sal reprezentacyjnych, zaadaptowanych po mieszczącym się tu wcześniej Archiwum Narodowym.
Po remoncie konserwatorskim wartym 18 milionów złotych, Skarbiec Koronny na Wawelu zyska powierzchnię blisko 700 metrów kwadratowych. Wystawa zostanie otwarta 30 czerwca tego roku.