Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Odwiedzamy Zakopane - stolicę Tatr

Kolejny przystanek na letniej trasie Radia Kraków to Zakopane. W programie Co Niesie Dzień - Wakacyjne Skarby Małopolski rozmawialiśmy o 53. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Piękne widoki podziwialiśmy z Doliny Strążyskiej i ze szczytu Wielkiej Krokwi. Nie mogło zabraknąć kulinariów. Smaki kuchni góralskiej przybliżyło nam Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska.

Fot. P. Korczak

Mistrzostwa Podhala w Powożeniu

Mistrzostwami Podhala w Powożeniu rozpoczął się 53. Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Do rywalizacji na torze wyścigowym na Górnej Równi Krupowej stanęło kilkudziesięciu górali. Bryczki muszą pokonać przeszkody w formie bramek czy pachołków. Wcześniej jednak trzeba zadbać o zwierzę, a koń na Podhalu ma szczególne znaczenie...

Posłuchaj o Mistrzostwac Podhala w Powożeniu

53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

W Zakopanem głośno i muzycznie rozpoczęto Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Przed południem odbyły się Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, konkurs na Fiakra Roku i na Śpiew Pytacki, ale przed uczestnikami cała moc kolejnych atrakcji. To 53. edycja wydarzenia, która przyciąga górali z całego świata.

Hanna Rybka i Józef Pitoń

Hanna Rybka i Józef Pitoń

Posłuchaj rozmowy z Hanną Rybką - dyrektor artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich oraz Józefem Pitoniem - tancerzem, śpiewakiem i gawędziarzem, popularyzatorem folkloru góralskiego

Seria o TOPR Beaty Sabały-Zielińskiej

"TOPR. Żeby inni mogli przeżyć", "Pięć stawów" oraz "TOPR 2. Nie każdy wróci" to zestaw lektur obowiązkowych dla każdego miłośnika gór. Beata Sabała-Zielińska namówiła na zwierzenia tych, którzy niosą pomoc często z narażeniem życia. 

Beata Sabała-Zielińska

Beata Sabała-Zielińska

Posłuchaj rozmowy z Beatą Sabałą-Zielińską

Podstawowe wyposażenie i ubiór na górską wycieczkę

Skompletowanie szafy pełnej ubrań na górskie wycieczki jest problematyczne. Pogoda w górach bardzo szybko się zmienia. Znienacka może nas zaskoczyć deszcz lub burza. Wspinając się na najwyższe szczyty utrudnieniem może być także zdecydowanie niższa temperatura. Jan Krzeptowski-Sabała odpowiedział na pytanie jakie buty nadają się w góry i co jest niezbędnym elementem wakacyjnego ubioru "na cebulkę". 

Posłuchaj rozmowy z Janem Krzeptowskim-Sabałą

Kultywowanie tradycji i promocja silnych kobiet - KGW w Kościelisku

Łączy je energia i gotowość do działania. W Kole Gospodyń Wiejskich w Kościelisku działa 26 pań. Spotykają się raz w tygodniu. Organizują imprezy cykliczne: konkurs ciast, konkurs nalewek, zabawy kostiumowe. Co roku biorą udział w Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem. Obecnie przygotowują pokaz mody z lat 20. do 70. XX wieku - wyjątkowo mody "niegóralskiej".

Posłuchaj rozmowy z przewodniczącą Ewą Słodyczką i członkiniami KGW w w Kościelisku

Dolina Strążyska - przyroda na wyciągnięcie ręki

Strążyska to jedna z najbardziej uczęszczanych dolin tatrzańskich. Od centrum Zakopanego można do niej dojść w 15-20 minut. Sercem doliny jest Polana Strążyska, nad którą góruje Giewont. Polana jest pozostałością po dawnej hali pasterskiej z kilkoma szałasami. Dolinę uznaje się za wdzięczną pod względem przyrodniczym. Zobaczymy tam jeden z najbardziej naturalnych fragmentów lasów dolnego regla, czyli buczynę. Szlak jest prosty i wiedzie głównie przez las. Bardziej zaawansowani mogą wybrać trasę reglową na 3-4 godziny i przejść przez Sarnią Skałę do Doliny Białego. Inną propozycją jest wędrówka do Doliny Małej Łąki i dalej do Doliny Kościeliskiej.

Posłuchaj turystów odwiedzających Dolinę Strążyską

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza

To największa w Polsce skocznia narciarska. Parametry: punkt konstrukcyjny K125 i rozmiar HS140. Ostatni rekord, 147 metrów, padł w 2020 roku i należy do japońskiego skoczka Yukiya Satō. Poprzednie ustanawiali między innymi Adam Małysz, Kamil Stoch czy Dawid Kubacki. Turyści w ramach zwiedzania mogą wejść na trybuny, wieżę sędziowską czy w okolicę rozbiegu. Z góry można nie tylko wyobrazić sobie, co czują zawodnicy, gdy siedzą na belce startowej, ale również podziwiać panoramę stolicy Tatr.

Magdalena Zbylut-Wiśniewska, Jan Gluc, Bartłomiej Bujas

Magdalena Zbylut-Wiśniewska, Jan Gluc, Bartłomiej Bujas

Posłuchaj rozmowy z Janem Glucem, wieloletnim działaczem narciarskim

Wszystkie zdjęcia: Piotr Korczak

Autor:
Brak nazwy

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię