Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Odkrywanie Podgórza

„Półprzewodnik małopolski” nie rości sobie pretensji do miana szacownego i pełnego źródła wiedzy. To subiektywny zapis odbywanych wędrówek; autor jest więc szczerze wdzięczny za wszelkie uwagi, bo dopiero z ich uwzględnieniem „półprzewodnik” może stać się prawdziwym przewodnikiem. Pan Paweł Kubisztal okazał się wnikliwym czytelnikiem wpisu o kościele św. Józefa w Podgórzu i zauważył w mailu do autora: "Podgórze nigdy nie nazywało się Josefstadt, nie ma na to żadnego dokumentu".

Zaproszony na strony Stowarzyszenia Podgórze.pl, mogłem się przekonać o prawdziwości tych słów, czytając pełną treść Uniwersału, którym – jak pisze Pan Paweł - Józef II założył miasto Podgórze - nie Josefstadt:

http://podgorze.pl/uniwersal/

Pozwolę sobie zamieścić jeszcze kilka uwag Pana Pawła, ważnych dla wszystkich, którzy – jak ja – odkrywają dopiero uroki Podgórza: Wspomniana przez Pan nazwa pojawiła się tak naprawdę szerzej w czasach... PRL, jako pogardliwa nazwa Podgórza. Założone przez Austriaków, kapitalistyczne miasta raczej nie mogło wtedy mieć dobrej opinii. I jeszcze słów kilka o założycielu miasta: "Cesarz Józef II był niezwykle skromny, nigdy nie zgodziłby na nazwania miasta swoim imieniem. Jego trumna w cesarskiej krypcie jest najskromniejsza!"

Niestety, Józef wtóry, z Bożej łaski cesarz Rzymski wszech czasów, nie miał jakoś szczęścia do, jakby się to dziś powiedziało, „dobrego PR-u”, zwłaszcza w kulturze masowej. Np. rewelacyjny film Formana „Amadeusz”, oparty na sztuce współautora scenariusza, Petera Shaffera, przedstawia Władcę tyleż sugestywnie, co karykaturalnie. Jego historyczny wizerunek jest znacznie bardziej pochlebny.

By Anton von Maron - Kunsthistorisches Museum Wien, Bilddatenbank., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4892099

Zostałem przez Pana Pawła zaproszony do Muzeum Podgórza, które otworzy się już w czwartek 26 kwietnia w zajeździe pod św. Benedyktem (potem jest cały weekend otwarcia z bogatym programem) - i tym zaproszeniem dzielę się niniejszym z Państwem w „Półprzewodniku”, jednak Podgórze postaram się odwiedzić wcześniej. Już za tydzień, we wtorek po Wielkanocy, czyli w Rękawkę. „Lepiej późno, niż wcale”, głosi stare przysłowie. Będzie też wtedy okazja obejrzeć wnętrze tajemniczego kościoła św. Benedykta.

 

By Jakub Hałun - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11882918

W zeszłym roku jakoś się nie złożyło, choć był otwarty od czerwca do września w każdą sobotę, w godzinach 11-14. Ale nic straconego. Na koniec dzielę się z Państwem informacją od Pana Pawła Kubisztala: msze w kościółku św. Benedykta będą o 9.00 i 11.00 w poświąteczny wtorek (Rękawka). Planowane jest otwarcie w letnie soboty również w tym roku.

Do zobaczenia w Podgórzu!

 

 

Marcin Ziobro

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię