Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Obecność rtęci we włosach dzieci a zaburzenia spektrum autyzmu. Krakowscy fizycy badają korelację

Naukowcy Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk rozpoczynają pilotażowy projekt, w którym zbadają włosy małych dzieci i wysokość stężonej w nich rtęci. Istnieje bowiem hipoteza, że toksyczny pierwiastek może uszkadzać pracę układu nerwowego i stanowić jedną z przyczyn zaburzeń spektrum autyzmu. W tym celu eksperci skorzystają z nowoczesnej aparatury - spektrometru masowego i laboratorium, którego kierownikiem jest dr hab. Edyta Łokas.

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Próbki podaje się stanie ciekłym, pompka to zaciąga do wnętrza spektrometru na komputerze możemy obejrzeć podgląd. Tutaj mieliśmy poziom bazowy rtęci, natomiast tu widzimy, że poziom już od razu gwałtownie skoczył. W tej próbce jest na przykład rtęć, która około czterokrotnie przewyższa poziom tła - tłumaczy doktor habilitowany Kamil Brudecki i dodaje: - Jeżeli dziecko ma zaniżony poziom rtęci we włosach, to ta rtęć odkłada się gdzieś indziej, prawdopodobnie jest to ośrodkowy układ nerwowy i na tym polega problem z dziećmi autystycznymi.

W pilotażowym  badaniu weźmie udział grupa dzieci w wieku od 2 do 5 lat oraz najmłodsi z grupy kontrolnej.  Na kompleksowe wyniki  trzeba będzie poczekać około roku.

dr hab. Kamil Brudecki w Zakładzie Spektrometrii Mas/ Instytut Fizyki Jądrowej PAN, fot. Joanna Gąska

dr hab. Kamil Brudecki w Zakładzie Spektrometrii Mas/ Instytut Fizyki Jądrowej PAN, fot. Joanna Gąska

Tematy:
Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię