Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

O tym co na zwierzęcej głowie, czyli porożach, oczach i przyoczkach, czubkach i oczywiście uszach!

O najpiękniejszych oczach alpaki, różnorodności psich uszu, porożu jeleniowatych, z którego można czytać jak z księgi, pszczelim "nagłownym" instrumentarium oraz o tym, dlaczego "każdy dudek ma swój czubek".

fot : pixabay

Posłuchaj audycji z 7 lipca 2024

„Panie doktorze, mój pies położył uszy po sobie!”

Gdy bolą uszy lub źle słyszymy, idziemy do laryngologa, a do kogo mają się udać zwierzęta? Oczywiście do weterynarza. „Weterynarze badają zarówno słuch zwierząt, jak i leczą różne zakażenia ucha czy inne schorzenia. Lekarz posiada specjalny sprzęt: otoskop lub wideoskop. Ale najczęściej posługujemy się cytologią. Płuczemy ucho, wirujemy, i odwirowany materiał barwimy, a następnie oglądamy pod mikroskopem i właściwie po kilkunastu minutach możemy ocenić, co jest źródłem schorzenia” – tłumaczy dr Wojciech Kujawski, stały gość „Klinki zdrowego chomika”. Jak radzi, warto czasem zwyczajnie powąchać ucho naszego pupila. Specyficzny, mało przyjemny zapach może być sygnałem schorzenia. Wskazówką może być też charakterystyczne „położenie” lub oklapnięcie uszu.

Każdy dudek ma swój czubek

W Polsce możemy spotkać wiele gatunków ptaków posiadających charakterystyczny czubek. Dość wymienić tu dudka, skowronka, czajkę, czernicę (gatunek kaczki). „Czubki zbudowane są z piór i najczęściej służą do wyrażania emocji. Ptaki w ten sposób się komunikują. Uniesiony czubek może być wyrazem jakiegoś niepokoju albo przeciwnie, gotowości do godów” – wyjaśnia Adam Zbyryt, „człowiek z puszczy”, populator nauk przyrodniczych, autor książek m.in. o ptakach.

Rosochy, wieniec, tyki lub po prostu poroże

Jest całkiem sporo określeń na ten twardy twór wyrastający z kości czołowej na głowie samców jeleniowatych. Wyjątkiem jest tu renifer – tu nawet samice mają poroże – oraz jelonek błotny, u którego poroże nie występuje. Co ciekawe, poroże w przypadku jelenia może wzrastać o kilka centymetrów każdego dnia, to jedna z najszybciej rosnących tkanek. „Naukowcy prowadzą na ten temat coraz więcej badań. Jeśli chodzi o jelenia, to dane są niesamowite, bo byk jest w stanie wyhodować w ciągu pół roku poroże ważące nawet 15 kilogramów! Niezwykłe tempo przyrostu” – przyznaje Adam Zbyryt.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Autor:
Grzegorz Bernasik

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię