Piszą w samochodzie, albo w pociągu. czasem w trybie zaskoczenia.
O swoim warsztacie opowiedzą poeci nominowani do tegorocznej Nagrody im Wisławy Szymborskiej .
Dowiemy się też czy lubią występować przed publicznością i jaką poezje sami najchętniej czytają.
Gośćmi programu będą Wojciech Bonowicz, Jacek Dehnel, Mariusz Grzebalski i Michał Sobol.
W drugiej godzinie "Asymetria" , najnowszy tom poezji Adama Zagajewskiego. Poeta opowie o tym jak budował ten tom, jak obrazy z przeszłości, dzieciństwa, podróży ułożyły mu się w wiersze, które umieścił w tym tomie. Jak mówi Zagajewski "tytułowa asymetria to brak proporcji między tym co wiemy, a tym jacy jesteśmy. Nasz świat nie jest symetryczny, biologicznie jesteśmy, albo przynajmniej chcielibyśmy być symetryczni, ale intelektualnie i psychicznie jesteśmy często asymetryczni". W programie do zdobycia najnowszy tom, który właśnie dzisiaj ma premierę w wydawnictwie a5.
W Kole Kultury przygotowania do wydarzenia jaki będzie pierwsze polskie wydanie "Dzienników" J.Ch. Andersena. Książka ma się wkrótce ukazać w wydawnictwie Media Rodzina. Grupa polskich dziennikarzy wybrała się do Danii szlakiem Andersena a relacja z tej trasy w Kole Kultury.
Jak mówi w reportażu Bogusława Sochańska, tłumaczka baśni Andersena. jego biografii, a teraz Dzienników, Andersen był człowiekiem świata. Przez całe swoje życie podróżował, odwiedzał zarówno duńskie zamki, w których był goszczony przez arystokratów, jak i wiele krajów, przemieszczając się czasem co kilka dni. Ale nigdy nie był w Polsce i polskich śladów niewiele jest w jego tekstach. W Kole Kultury tłumaczka opowie o jego dzieciństwie, o drodze z Odensee do Kopenhagi, o znaczeniu Dzienników dla badaczy historii XVIII wieku i o tym jakiego Andersena poznamy czytając jego zapiski, które prowadził przez całe dorosłe życie.