Barwniki pod wpływem czasu i światła ulegają rozpadowi lub wyblaknięciu, zanieczyszczenia powietrza wpływają na metalowe nici w zabytkowych tkaninach. Dla naukowców wspierających historyków i konserwatorów kluczowe jest zrozumienie przyczyn degradacji zabytkowych obiektów oraz znalezienie najlepszych sposobów ich konserwacji, w tym konserwacji prewencyjnej, zabezpieczającej przed przyszłymi możliwymi zmianami. 



Do badań zabytkowych tkanin wykorzystuje się mikrofedometrię - pierwszy tego typu aparat powstał w Krakowie m.in. dzięki prof. Tomaszowi Łojewskiemu z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Mikrofedometr to urządzenie z oprogramowaniem i szeregiem funkcji dostosowanych do specyfiki badania dzieł sztuki i zabytków. Aparat ten wykorzystywany jest już w pracowniach konserwatorskich i laboratoriach badawczych w 12 krajach.


O naukowych badaniach arrasów  opowiedziały: Emilia Nowak Przybyszewska, Joanna Pasieka, Ewa Mardak i Elzbieta Nowak z pracowni konserwacji  tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu.