27 stycznia w wydawnictwie "Znak" premiera wzruszającej książki, bardzo osobistego portretu poetki, opowieści pełnej poruszających wspomnień, poetyckich chwil i pełnych ciepła anegdot. To odpowiedź na powracające pytania czytelników: jaka ona była.
W Radiu Kraków prezentujemy kilka fragmentów książki, do której napisania autor zabierał się przez kilka lat, od śmierci Wisławy Szymborskiej.
"Nie miałem czasu na żałobę po niej. Tej książki potrzebowałem też na pewno dla samego siebie." - mówił w wywiadzie dla Radia Kraków. "Pierwsze lata związane były z intensywną pracą dla Fundacji, ale też odsuwałem myśli o pisaniu książki. I pewnie uciekałem w inną pracę".
Posłuchaj rozmowy Barbary Gawryluk z Michałem Rusinkiem
Jest jedną z ofiar reformy szkolnictwa. W 1999 roku powstało kilka tysięcy nowych placówek edukacyjnych – gimnazjów. Każda musiała przyjąć jakieś imię. Kilkadziesiąt zgłosiło się do niej z prośbą, by pozwoliła na nadanie szkole jej imienia. Pisała zawsze to samo: „Dziękuję za propozycję. Życzę Państwa Szkole wszelkiej pomyślności. Niestety, na nadanie mojego nazwiska Szkole zgodzić się nie mogę, ponieważ takie są moje zasady. Wszystkie podobne oferty również odrzucam”. Uważała, że nie wolno budować sobie pomników za życia - fragment książki „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”.
"Kiedy pisze się o ludziach, którzy zajmowali się pisaniem, to trudno jest znaleźć styl, żeby nie sprofanować materii słownej, którą po sobie pozostawili. Tytuł zostawiłem sobie na koniec. Wiedziałem, że to musi być cytat z Szymborskiej, kilka było już zajętych: Niepojęty przypadek, Radość pisania. Więc pomyślałem, że te dwa słowa "nic zwyczajnego" bardzo trafnie oddają te 15 lat, w których nie było naprawdę nic zwyczajnego" - mówił Michał Rusinek w Radiu Kraków.
Fragmentów wspomnień o noblistce słuchamy w znakomitej intrepretacji Romana Gancarczyka od 25 stycznia od poniedziałku do piątku o 11.45. Powtórka w piątki po godz. 22.
Michał Rusinek
"Nic zwyczajnego"
Wydawnictwo Znak
Czyta Roman Gancarczyk
Opracowanie i reżyseria: Ewa Ziembla
Realizacja radiowa: Grzegorz Dąbek