Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Neonówka. To ona tworzyła neony Nowej Huty

Noblistki. Artystki. Przedsiębiorczynie. Filantropki. Działaczki. Naukowczynie. Rewolucjonistki. Odnosiły sukcesy, przełamywały bariery, studiowały, walczyły o swoje prawa. Krakowianki to historie kilkunastu kobiet, które pochodziły z różnych epok, klas i zawodów. Alicja Zioło, autorka książki "Krakowianki. Twarze polskiej herstorii", wykonała ogromną pracę, aby najpierw poznać te postaci, a potem nam je przybliżyć. Jako pierwsza przedstawiona zostanie Neonówka, czyli Anna Pawlak-Suchowiak-Druzgała.

- Anna Pawlak-Słuchowiak jest postacią, którą musiałam odkryć, ale na szczęście miałam ogromną pomoc w postaci córki, która zgodziła się ze mną porozmawiać i opowiedziała mi o swojej mamie. Nie wiemy dokładnie, ile neonów stworzyła. Sama córka nie ma pewności, dlatego że bohaterka, czyli Anna Pawlak nie przywiązywała się do swoich projektów. Część z nich po prostu oddawała do biur, które te projekty zlecały i wtedy znikały z domu, a niektóre po prostu wyrzucała. W większości opieramy się na pamięci córki Joanny, która wspominała, jak mama tworzyła te neony, jakiego były koloru. Wymyślała nie tylko bardzo dowcipną nazwę, ale też formę graficzną, która w świadomości mieszkańców Nowej Huty wiązała się z tym miejscem i spełniała swoją funkcję przez całe dekady. Teraz mało osób pamięta te neony, ponieważ one już od wielu lat nie istnieją, ale starsi mieszkańcy na pewno pamiętają. Uwielbiam na przykład sklep mięsny, który nazywał się Prosiaczek – mówi Alicja Zioło.

(cała rozmowa do posłuchania)

“Widok na Krakowian” to cykl prezentacji o mieszkańcach i mieszkankach Krakowa. Co kilka miesięcy w gablocie na stałej wystawie “Kraków od początku, bez końca” pokazywane są postacie ważne dla miasta. Tym razem bohaterką projektu będzie przewodniczka i badaczka herstorii Alicja Zioło (Chodźże na wycieczkę). Wraz z nią na całej wystawie pojawią się nowe ślady kobiet oraz herstorycznych odkryć. Trasa będzie dostępna w Muzeum Krakowa do 15 września. Planowane są oprowadzania z Alicją Zioło. Pierwsze 17 lipca o 17:00.

Źródło: Muzeum Krakowa

Tematy:
Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię