Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Najmniejszej krzywdy nikomu nie czynią. Dyskretny urok komarnicy

Komarnice są nieszkodliwe dla człowieka, sprytnie potrafią zmylić drapieżnika, a w Polsce żyje ich ponad 100 gatunków! Co jeszcze skrywają te fascynujące stworzenia? Opowiada prof. Kazimierz wiech.

Autorstwa © entomartIn case of publication or commercial use, Entomart wishes then to be warned (http://www.entomart.be/contact.html), but this without obligation. Thank you., Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=684769

Posłuchaj opowieści prof. Kazimierza Wiech i wiersza pani Alicji Zięby

- Komarnice z komarami nie mają nic wspólnego, o ile komary mają aparat gębowy kłująco-ssący, samice pobierają krew, o tyle komarnice takiego aparatu gębowego nie posiadają. Mają charakterystyczny ryjek wysunięty z przodu, dość duże oczy, błoniaste skrzydła. Czasami niektóre gatunki komarnic koziułek barwą przypominają osy, a to już jest ich taka naturalna ochrona przed ptakami, ażeby upodobnić się do czegoś, co ptaki niezbyt chętnie atakują. Komarnica jest dla człowieka niegroźna. Wpada do pokoju, lata, tłucze się wokół lampy, potem obija się o szybę. Gdy spróbujemy ją złapać za tę długą nogę, to ona ją odrzuci. Jest to zjawisko autonomii. Odrzucona noga, która odpada od ciała, jeszcze przez jakiś czas się porusza. Jest to reakcja specyficzna, która ma odwrócić uwagę drapieżcy od obiektu, który chciał zaatakować, ponieważ ta poruszająca się noga go intryguje. Komarnic na świecie jest bardzo dużo, około 14 tysięcy gatunków. W Polsce doliczono się ponad 100 gatunków, z tym że ta wspomniana przeze mnie komarnica wielka jest tym największym z owadów.

Kruszynek, choć go ledwie widać, może się bardzo przydać

Autor:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię