Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

„60+ Nowy Wiek Kultury” w Radiu Kraków

W czasie Świąt Bożego Narodzenia zaprosiliśmy słuchaczy na cykl dokumentalnych słuchowisk pt. „60+ Nowy Wiek Kultury”. To wspólna propozycja Radia Kraków i Teatru Nowego. 25, 26 i 27 grudnia odwiedziliśmy Bobową, Tylmanową, Ochotnicę Górną i Laskową. O słuchowisku rozmawialiśmy także w magazynie Radio Kraków Kultura.

Fot. Marcin Oliva Soto

„60 Nowy Wiek Kultury”

Teatr Nowy w Krakowie od 2011 roku realizuje projekt „60+ Nowy Wiek Kultury”, poprzez który aktywizujemy seniorów w Małopolsce. Każdego roku pracujemy z trzema grupami seniorów, pochodzącymi z trzech różnych małopolskich gmin. Integrując seniorów, pomagamy im stworzyć i zrealizować działania, których celem jest aktywizacja społeczna i kulturalna osób starszych. Od dziesięciu lat tworzymy w Małopolsce kluby seniora, zakładamy stowarzyszenia działające na rzecz osób starszych, angażujemy uczestników projektu do włączania się w działania wolontariackie, zakładamy grupy artystyczne. Uczestnicy projektu „60+ Nowy Wiek Kultury” założyli w całej Małopolsce 22 kluby seniora, z których 18 działa do dnia dzisiejszego. Do realizacji projektu angażujemy artystów, aktywistów, animatorów kultury, łączymy energię seniorów i młodych ludzi, aby wspólnymi siłami budować lepszą wspólną przestrzeń do życia.

W 2020 roku, do udziału w 10. edycji projektu zaprosiliśmy seniorów z gmin Ochotnica Górna, Bobowa i Laskowa, którzy z Agnieszką Obszańską pracowali nad realizacją autorskich słuchowisk. Każde ze słuchowisk składa się z opowieści uczestników projektu, którzy dzielą się ze słuchaczami nie tylko swoją wrażliwością i doświadczeniem życiowym, ale przede wszystkim tym, jak widzą bliższą i dalszą okolicę, jakie mają aspiracje i marzenia i tym, co dla nich ważne. Zapraszamy na spotkanie z grupami ludzi, którzy wyszli z domu, aby uczyć innych, że warto być aktywnym i bez względu na wiek realizować swoje marzenia.

 

BOBOWA

Bobowa

„Historie utkane i przeplatane” 

Jadąc przez powiat gorlicki, drogą wojewódzką 981 zatrzymujemy się w Bobowej. W tym niepozornym miasteczku i w okolicznych wsiach wchodząc do domów często usłyszymy charakterystyczny, niepowtarzalny dźwięk uderzających o siebie drewnianych klocków. Tak, trafiliśmy do polskiego epicentrum koronki klockowej, tradycyjnej ręcznej techniki wyplatania, której tajniki przekazywane są z pokolenia na pokolenie. To właśnie tutaj, w Bobowej i w okolicy prężnie działa grupa seniorów, wspaniałych ludzi, którzy mają bardzo wiele do przekazania nam, słuchaczom.

Dlaczego się spotykają? Co jest dla nich ważne? Posłuchajmy ich głosu, opowieści utkanej z osobistych historii: o koronce klockowej, spółdzielni Koronka, rzemiośle, malowniczych okolicach, starości i codzienności. 

 

TYLMANOWA / OCHOTNICA GÓRNA

Tylmanowa

„Wiecznie młodzi w Gorcach”

Ruszamy w Gorce. W samym sercu pasma górskiego, w malowniczo położonych wsiach Tylmanowa i Ochotnica Górna działają „Wiecznie młodzi”- grupa seniorska, której nazwa mówi sama za siebie. 

Swoją energią mogliby obdarzyć z pół Polski. Nie dają się samotności. Spotykają się, by rozmawiać, śpiewać, dzielić radościami i troskami. Na tym trudnym górskim terenie i w małej społeczności żyło i wciąż żyje się inaczej.  W słuchowisku opowiadają i śpiewają (!) o życiu dawniej i dziś, o trudach życia w tym surowym klimacie, o przywiązaniu do gór i natury, tradycji, wspólnocie, tożsamości góralskiej, spotkaniach, które dają nadzieję i…plackach na blasze. Warto posłuchać ich opowieści!

 

LASKOWA

Laskowa

„Laskowianki znad Łososiny”

Łososina, brzmi dumnie! Zatem odwiedzamy Beskid Wyspowy, a konkretnie rozległą wieś położoną w kotlinie rzeki. Nieopodal Limanowej, wśród wzniesień i potoków zatrzymujemy się w Laskowej, to tu spotkamy nasze seniorki - „Laskowianki znad Łososiny”! Silne kobiety - takie co gwoździe wbiją, szlifierkę kontową wprowadzą w ruch, wybudują, wychowają, pomogą w potrzebie, zatańczą, zaśpiewają a na koniec zaśmieją się głośno i szczerze. Są otwarte, niezależne i wciąż bardzo aktywne. Skąd wzięła się ich siła? Czym żyły kiedyś, a czym teraz? Oraz co można było usłyszeć w pewnej centrali telefonicznej? O tym opowiedzą już same Laskowianki znad Łososiny! 

60+ Nowy Wiek Kultury

Realizacja projektu: Stowarzyszenie Teatr Nowy, kuratorzy projektu: Dana Bień, Tomasz Kireńczuk, realizacja słuchowisk: Agnieszka Obszańska, projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt realizowany jest ze środków Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych ASOS 2014-2020.

Więcej informacji: www.teatrnowy.com.pl


 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię