Romek Marber urodził się w 1925 roku w Turku niedaleko Poznania. Po wybuchu wojny trafił do bocheńskiego getta. W 1942 roku dzięki pomocy niemieckiego oficera Gerharda Kurzbacha uniknął transportu do obozu zagłady w Bełżcu. Jego wojenne losy :utrata najbliższych, w tym matki i siostry- bliźniaczki, Romki a także ucieczka z getta i wydanie uciekinierów nazistom przez polskiego szmalcownika oraz pobyty w niemieckich obozch koncentracyjnych wszystko to sprawiło, że Marber nie chciał ale też - jak mówi - nie miał odwagi wrócić do Polski.
Po wojnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii gdzie ukończył prestizowy Royall College of Art.
W latach 60. nawiązal współpracę z tygodnikiem "The Economist, a potem został dyrektorem artrystycznym magazynu Observer. W tym czasie związał się również z Wydawnictwem Penguin dla którego zaprojektował szatę graficzną, jednej z najbardziej popularnych serii wydawnictwa -kryminałów The Penguin Crime Series.
Po 70. latach nieobecności w wieku 90 lat, w listopadzie 2015 roku Romek Marber przyjechał do Krakowa, z pierwszą swoją w Polsce, wystawą. Artysta, którego prace są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych ikon dwudziestowiecznej grafiki w historii bvrytyjskiego designu, jest w Polsce twórcą niemal nieznanym. Wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja jest pierwszą okazją dla polskiego widza do zapoznania się z jego projektami.
- Pracowałem w różnych dziedzinach grafiki, ale nie przypuszczałaem, że zrobię tyle projektów okładek - mówi Romek Marber