Ryszard Jasiński - gra na klarnecie, saksofonie, flecie i fortepianie. W Polsce na festiwalu "Jazz nad Odrą" w 1976 r. zdobył wyróżnienie za swoje kompozycje, występując z własnym kwartetem, który w róznych składach wystepował pózniej w Austrii, Szwajcarii i Niemczech, gdzie zaproszony został na "Ost West Jazz -Festival" w Norymberdze. Współpracował również z orkiestrą światowej sławy z "Wienna Art Orchestra" pod kierunkiem Matthiasa Rügga i z wieloma znanymi muzykami w Polsce jak i za granicą. Miedzy innymi z Heiri Känzing, Joris Dudli, Uli Scherer, Peter Ponger, Hary Sokal, Gregor Müller, Hugo Helfentein, Heinz Affoltern, Markus Portenier, Rätus Flisch, Tony Renold. W Polsce z takimi muzykami jak: Andrzejem Cudzichem, Leszkiem Możdzerem i Wojtkiem Goborzem. Obecnie mieszka na stałe w Szwajcarii, gdzie zajmuję się dydaktyką muzyczną w zakresie gry na klarnecie i saksofonie jak rownież komponowaniem muzyki dla wlasnego wydawnictwa muzycznego.
- A
- A
- A
Muzyczni emigranci
Gośćmi Antka Krupy w audycji "Pociąg do muzyki byli: Ryszard Jasiński, Vitold Rek i Paweł Moszumański.Vitold Rek, fot. Dorota Muniak
Vitold Rek, właściwie Witold Eugeniusz Szczurek - polski muzyk mieszkający na stałe w Niemczech, kontrabasista, kompozytor i pedagog. Łączy w swojej grze tradycje jazzową z elementami muzyki poważnej i ludowej. Jest absolwentem Akademii w Krakowie w klasie kontrabasu. W 1975 otrzymał na konkursie Jazz nad Odrą wyróżnienie indywidualne w kategorii solistów. W 1977 został basista zespołów Jana Ptaszyna Wróblewskiego, a latach 1978-81 zespołu Sun Ship. Pod koniec lat siedemdziesiątych rozpoczął wieloletnią współprace z Tomaszem Stańką, która była niezwykle ważnym etapem jego kariery. Od roku 1984 prowadził własne zespoły: Basspace i The Spark. W ankiecie Jazz Forum zwyciężył w kategorii kontrabas w 1986 i 1988. Od końca lat osiemdziesiątych mieszka i pracuje w Niemczech – kontynuuje swoją działalność jako kontrabasista, kompozytor i producent. Vitold Rek jest docentem w klasie kontrabasu jazzowego w Hochschule für Musik we Frankfurcie nad Menem i w Hochschule für Musik w Moguncji.
Paweł Moszumański, fot. Dorota Muniak
Paweł Moszumański - pianista, kompozytor i aranżer. Od 1975 r. aktywnie uczestniczył w życiu jazzowym. Współpracował z takimi instrumentalistami jak: Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Witold Szczurek, Jacek Kochan, Andrzej Cudzich, Paweł Dalach, Adam Kawończyk, Zbigniew Czarnecki, Ryszard Jasiński. W 1971 roku wziął, jako muzyk, udział w inscenizacji Wszystko dobre, co dobrze się kończy Williama Szekspira, a później w Dziadach Adama Mickiewicza - obydwa spektakle w reżyserii Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze. Od tego czasu rozpoczęła się jego przygoda z muzyką w teatrze. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu spektakli dla teatrów na terenie kraju oraz poza granicą. Stale współpracuje z reżyserem Pawłem Kamzą, ale również m.in. z reż.: B. Cioskiem, A. Weltchkiem, A. Sadowskim, J. Zoniem, B. Rudnickim, I. Bielską, J. Głombem, St. Banasiem. Skomponował kilkaset piosenek, wiele utworów na chór, zespoły kameralne i orkiestrę.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:55
Przejdą drogę z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. To hołd dla ofiar Auschwitz
-
19:31
Byli prezesi tarnowskich Zakładów Mechanicznych Henryk Łabędź oraz Robert Pacana z zarzutami
-
19:11
Medalowy czwartek na Uniwersjadzie
-
18:34
Krakowskie PiS zaskarży uchwałę radnych o wykreśleniu metropolity z kapituły medalu Cracoviae Merenti
-
17:41
Chrystus, żelazne ptaki i drewniane karabiny, dr Maciej Czeremski o kultach cargo
-
17:31
Zarzuty pracowników wobec szefa Muzeum Narodowego w Krakowie. Sprawa zniszczenia pracy Łempickiej, zatrudnianie znajomych
-
17:16
Siedem lat w kolejce do chirurga naczyniowego w Tarnowie. Czy możemy krócej czekać na wizytę u specjalisty?
-
16:17
Wieliczka: Rodzinne Ferie w Muzeum 2025
-
16:10
Politechnika Krakowska ma 80 lat! Uroczysta inauguracja obchodów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego
-
16:01
FERIE ZIMOWE 2025 W NCK
-
09:30
Unikatowa baza danych izotopów plutonu w lodowcach
-
07:15
„Uchwała antyhałasowa nic nie wnosi”