Nikifor Krynicki, a właściwie Epifan Drowniak, urodził się prawdopodobnie w 1895 roku w jednej z podkrynickich wsi, być może w Powroźniku. Jego dorosłe życie związane było z Krynicą. To tu mieszkał i tworzył. Swoje obrazy podpisywał "NIKIFOR MALARZ - NIKIFOR ARTYSTA". Był samoukiem z wrodzoną intuicją malarską.
Środowisko zauważyło go dopiero w latach trzydziestych. W 1932 roku jego prace zostały pokazane w Paryżu. Artysta stał się sławny jednak dopiero pod koniec swojego życia. W kolejce po jego obrazy i obrazki ustawiali się z jednej strony kuracjusze po "pamiątkę z Krynicy" i z drugiej - kolekcjonerzy, którzy wiedzieli jaką wartość rynkową osiągają dzieła.
W twórczości Nikifora dominują właściwie cztery tematy: pejzaż beskidzki, architektura, autoportret i religia. Artysta, choć nie potrafił pisać, podpisywał swoje dzieła, malując litery. Po Krynicy poruszał się z przewieszoną u szyi gablotką na listy proszalne. W prostej drewnianej ramce za szybką umieszczał kartkę z informacją o sobie, swoich światowych wystawach i prośbą o wsparcie.
Kolekcja Nikifora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu liczy ponad tysiąc obiektów.
Gość audycji: Zbigniew Wolanin, znawca twórczości Nikifora
Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska