Jakie te różnice miedzy szympansami zwyczajnymi i bonobo, poza dietą?

Obydwa mają częściowo wyprostowaną sylwetkę, ale jak pisał chociażby Franz De Waal, szympans bonobo ma szczuplejsze nogi od szympansa zwyczajnego. Zachowania społeczne są tutaj dużą różnicą, ponieważ szympansy bonobo można powiedzieć, że wykształciły strategię nieagresywnego rozwiązywania napięcia takiego emocjonalnego, które polega na intensywnych, krótkotrwałych aktach seksualnych. Trzeba podkreślić, że to jest strategia rozwiązywania konfliktów wewnątrzgrupowych czyli ta seksualność, rozwiązłość z naszej ludzkiej perspektywy jest bardzo konkretną adaptacją, która zamiast szkodliwej agresji rozwiązuje się konflikt  w kilku, kilkunastosekundowych aktach kopulacji.

Szympansy zwyczajne mogą być szczególnie bliskie niektórym o ile nie wszystkim politykom?

U szympansa zwyczajnego jest taki twardy patriarchat, dominacja samca alfa i nastawienie na rywalizację samców wewnątrz stada, a więc emocje, które towarzyszą tym szympansom zwyczajnym, przede wszystkim samcom dążącym do dominacji, to jest różnego rodzaju szukanie sojuszników, oszukiwanie się wzajemne, siłowa dominacja i siłowa agresja. Machiavelliczna inteligencja, bo to jest bardzo wysoce inteligentne zachowanie, aczkolwiek związane z oszukiwaniem, komunikacją opartą albo na kooperacji, albo na oszustwie, rywalizacji, zazdrości o władzę, zazdrości o zasoby, więc takie emocje raczej negatywnie przez nas kojarzone. W społeczeństwach Bonobo mamy matriarchat, rządzą samice z nadrzędną samicą alfa, młode samce zostają przy samicach w stadzie, a to młode córki migrują do innych stad, przemieszczają się i samce, jeżeli indywidualnie próbują dominować, to są szybko pacyfikowane przez grupy samic. U bonobo samce to takie raczej "maminsynki", które rzeczywiście, jeżeli są zbyt intensywnie bite przez inne samice lub samca, to proszą swoją mamę o ingerencje i obronę.

Jakie są najbardziej subtelne zachowania moralne szympansów bonobo czyli karłowatych?

Rozumieją, że jednostka, która jest niespokrewniona z nimi, i nawet jest zupełnie innego gatunku, jest w potrzebie i zaburzony jest jej dobrostan. Czują, że cierpi na przykład psychicznie, albo że się boi i wtedy niosę jej pomoc. Robią to nawet jeżeli nie jest małpą, nie mówiąc o tym, że nie jest z mojego stada. I drugi rodzaj takiej subtelności to jest wdzięczność. I to jest przykład Wolfganga Kellera, kiedy był na teneryfie w czasie pierwszej wojny światowej.To akurat przypadek szympansów zwyczajnych.

Padał intensywnie deszcz, dwa szympansy nie zdążyły uciec i zaczęły strasznie moknąć, a szympansy nienawidzą moknąć na deszczu. Keller otworzył im drzwi i je zawołał, szympansy wbiegły i zanim weszły do pomieszczenia, objęły go ramionami, w ten sposób podziękowały  i dopiero weszły do środka. Okazały mu wdzięczność za to, że on uchylił im drzwi.