Organizacja i wspieranie Festiwali o charakterze interdyscyplinarnym w kraju i za granicą - to statutowy cel powstałego w 2005 roku Stowarzyszenia Twórczego Polart. Jednym z organizowanych przez Stowarzyszanie wydarzeń jest festiwal propagujący kreatywne kobiety działające w sferze muzyki i sztuk wizualnych.

Idea festiwalu kreatywne kobiety zrodziła się kilka lat teamu,, ale jest pewnego rodzaju novum w 30.letniej działalności Stowarzyszenia - mówi Joanna Krupińska -Trzebiatowska. W Stowarzyszeniu od początku jednak działamy w obrębie takiej idei „correspondance des arts” - łączenia różnych sztuk. Mamy więc w Stowarzyszeniu ludzi pióra, malarzy, rzeźbiarzy, muzyków. To przenikanie sztuk jest bardzo ważne, bowiem dzięki temu twórcy wzajemnie inspirują się, motywują do działania. W tym roku przede wszystkim chcieliśmy zwrócić uwagę na aktywność kobiet w sztukach plastycznych i w muzyce, kobiety stworzyły bardzo wiele fantastycznych utworów, dziś zupełnie zapomnianych, nieeksplorowanych. To połączenie muzyki ze sztukami wizualnymi, wystawami kobiet artystek, w tym wystawy Krystyny Nowakowskiej, dało właśnie tegoroczną edycję Creative Women’s Festival Polart 2024.

Wystawa w wilii Decjusza wpisująca się w jubileusz 50-lecia pracy twórczej krystyny Nowakowskiej to autorski wybór 29. tytułów, dotychczasowych osiągnięć rzeźbiarki, która ma na swoim koncie setki realizacji. Pierwsze prace artystki zaczęły powstawać podczas studiów na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W kolejnych latach powstały rzeźby, często ujęte przez autorkę w tematyczne cykle, m.in.: „Anioły”, „Mury”, „Kolejki”, „Ślady istnień”, „Zatraceni”. Najczęstszymi wątkami powtarzającymi się w twórczości Krystyny Nowakowskiej są anioły, krzesła, taniec. Dominującym tematem ostatnich prac jest kobieta.

Najwięcej prac pochodzi z realizowanych od dekady cykli poświęconych kobiecie – mówi Krystyna Nowakowska. Najmocniej na tej tematyce zaważyły ostatnie lata, lata walki kobiet o swoje racje, a także widok na krakowskim dworcu, który był dla mnie wstrząsem, dziesiątek kobiet z Ukrainy, które dotarły do nas po agresji rosyjskiej na Ukrainę.

Artystka tworzy dzieła z pogranicza abstrakcji i figuracji, unikatowe kompozycje rzeźbiarskie w wosku, które są odlewane w brązie techniką „wytapianych modeli". To znana od czasów starożytnych metoda odlewnicza stosowana jest, choć niezbyt często, także przez współczesnych twórców. Powstałe kompozycje umieszcza na kamiennych lub brązowych podstawach.

Zawsze chciałam pokazać brąz tak, aby nie kojarzył się tylko z wagą, ciężarem, masą. Gdy rozpoczynam teraz pracę to mam też taką wizję delikatnego połączenia brązu z kamieniem w taki sposób, aby te rzeźby nie były przysadziste . One mają odczarować ten brąz od tego przypisywanego mu ciężaru, tak aby stawał się w odbiorze, lekki i ulotny wbrew silom fizyki. Ta stosowana przeze mnie technika daje możliwości nie tylko uzyskania odpowiedniej faktury, ale także grubości rzeźby. Połączenie z kamieniem – granitem wymaga dość dużego wysiłku, ale dodaje tym pracom finezji, którą wzmacnia również używany przeze mnie ostatnio kolor.

Bardzo często w rozmowach Krystyna Nowakowska lubi podkreślać, że w swoich pracach „rejestruje swoją prawdę, swoją grę ze sztuką”

Ta prawda wynika też z tego, że uważnie obserwuję świat. To, co się dzieje dookoła, przekładam na tę formę rzeźbiarską […] Najważniejsze to być sobą, nie udawać czegoś, co jest mi obce. Dla mnie ważne jest, żeby cieszyć tym, co robię, żeby się nie zadręczać czymś, czego nie potrafię. Cała przyjemność to rzeźbić a równocześnie dawać radość innym...

Krystyna Nowakowska  - Absolwentka wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Rezultaty jej pracy prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m in w Niemczech, Francji, Włoszech, Szwecji, Holandii. Rzeźbiarka jest laureatką wielu nagród i wyróżnień m.in w 2011 roku biorąc udział w Salonie Sztuki z okazji 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego 1911-2011 w Pałacu Sztuki w Krakowie otrzymała nagrodę w dziedzinie rzeźby „"ZŁOTĄ RAMĘ". Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki i Miasta Krakowa, odznaczona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" . Prace rzeźbiarskie artystki znajdują się w zbiorach muzealnych, galeryjnych, w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Krakowie, Warszawie, na Węgrzech, w Boliwii, Francji, Holandii, Japonii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, USA , Włoszech.

Artystka wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Plenerach Artystycznych we Francji i Niemczech, natomiast efektem pleneru w Mikołowie była rzeźba odlana w brązie posadowiona na marmurowym cokole w centrum miasta. Krystyna Nowakowska jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz do Stowarzyszenia Twórczego „Polart"

Jubileuszowa wystawa Krystyny Nowakowskiej w Willi Decjusza 22.10 - 22.11 2024