- A
- A
- A
#23 - Mofety w Złockiem i Tyliczu
Mofety to miejsca, gdzie ze szczelin ziemi w sposób naturalny wydobywa się dwutlenek węgla. Gaz unoszący się na zewnątrz nasyca wody i tworzy szczawy. Te zaś wypływają na powierzchnię w postaci źródeł.Zanim przebadano mofetę jako zjawisko dochodziło do wypadków śmiertelnych np. przy wykopywaniu studni w okolicy wyziewu dwutlenku węgla. Stąd kiedyś mówiono, że w tych miejscach oddycha piekło, a dziś, kiedy poznano działanie mofety, że jest to wentyl bezpieczeństwa ziemi.
Mofeta Tylicz jest jedną z największych ekshalacji dwutlenku węgla w Karpatach. W latach 60. gaz, który się z niej wydobywa był wykorzystywany do produkcji alg. Miały one posłużyć jako pożywienie dla kosmonautów. Ostatecznie okazało się, że nie są one dobrze przyswajalne przez człowieka. Źródła w Tyliczu obecnie są już tylko atrakcją turystyczną. Od 2011 roku otoczone 11 kręgami zostały udostępnione zwiedzającym. Smak wody mineralnej z każdego z nich jest inny.
Mofeta imienia profesora Henryka Świdzińskiego w potoku Złockiem na granicy miejscowości Jastrzębik i Złockie jest z kolei pomnikiem przyrody nieożywionej chronionym od 1998 roku. To największe tego typu zjawisko w Polsce. Ilość wydobywającego się gazu szacuje się na około 10 m³ na minutę.
Zwiedzanie mofet jest w pełni bezpieczne. Zarówno w przypadku Tylicza, jak i Złockiego - wyziewy ogląda się zza ogrodzenia.
Gośćmi audycji będą przewodnicy: Zuzanna Długosz "Baba z gór" i Janusz Kieblesz.
Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:32
Wyjątkowa wystawa z okazji 30-lecia Muzeum Manggha
-
20:31
Jubileuszowa wystawa interdyscyplinarna prof. Zbigniewa Bajka w Pałacu Sztuki
-
19:37
Nawet 250 tysięcy złotych na instalację Odnawialnych Źródeł Energii. Kto może skorzystać?
-
19:00
Richard Rohr „Oddychając pod wodą. Duchowość i program 12 kroków
-
18:09
Wiceprezydent Stanisław Mazur: To będzie metro, takie jak zakładaliśmy. Będzie jeździć pod ziemią
-
16:39
Dilexis nos - encyklika o sercu, pierożkach i faworkach
-
15:31
Karambol w Biskupicach Radłowskich. Drogowcy nie mają sobie nic do zarzucenia
-
14:49
Zniszczone starorzecze Wisły Podgórki Tynieckie. Jest ciąg dalszy
-
14:19
Tylko do 29 listopada 2024 r. Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o skorzystanie z dwóch form wsparcia
-
14:09
Dotkliwie pobił kota, bo zwierzę skusiło się na… boczek
-
14:08
Walka w bliskim kontakcie w halach sądeckiego producenta okien