- A
- A
- A
Miniprzewodnik po Pleśnej
Przez wakacje polecamy najciekawsze miejsca na weekendową wyprawę pełną przygód. Pleśna przyciąga ciszą, spokojem i klimatycznością - w zeszłym roku wygrała plebiscyt Turystyczne Skarby Małopolski, organizowany przez samorząd województwa - i to w dwóch kategoriach. "Miejsce z klimatem" oraz "Unikatowa atrakcja turystyczna".Wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej ma 16 metrów wysokości i jest pięknie zaprojektowana. Z samej góry rozciąga się kilka zachwycających widoków. Jeśli ktoś lubi oglądać panoramy miast, to ujrzy widok na Tarnów i okoliczne miejscowości. Pięknie widać też Dolinę Dunajca. Kto zaś lubi oglądać góry, będzie mógł podziwiać Beskidy. Przy dobrej pogodzie widać nawet Tatry i podobno także Babią Górę.
- Na wieżę warto się wybrać po to, by obejrzeć zachód słońca. Przy okazji można bowiem zobaczyć efektowną iluminację naszej wieży - mówi Sebastian Smoleń z Centrum Kultury w Pleśnej, który zabrał nas na tę wycieczkę
Kolejnym znanym miejscem w tej okolicy jest słynne Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej. Tutaj łączy się i aktywizuje lokalnych producentów żywności. Promują produkty wytwarzane w małych, rodzinnych gospodarstwach i co ważne - według lokalnych receptur. Tutaj wszystko jest naturalne! A znakiem rozpoznawczym jest fasola "Piękny Jaś".
A skoro już tam przyszliśmy, to oczywiście coś wspólnie z gospodarzami ugotowaliśmy. Racuchy oczywiście kojarzą się z jabłkami, a my spróbowaliśmy racuchów... z rabarbarem. I jesteśmy pod wrażeniem!
A racuch polany sokiem z malin albo posmarowany dżemem z róży to wręcz fantastyczne połączenie.
W Centrum Produktu Lokalnego dowiedzieliśmy się, jak kisić ogórki, żeby były doskonałe w smaku.
W Centrum Produktu Lokalnego odbywają się też zajęcia edukacyjne, a w jedym z ogrodów gospodarze... odtwarzają dawne rośliny. Tutaj sadzi się na przykład jakąś odmianę truskawki, którą mało kto uprawia i hoduje się ją, żeby... tradycja nie zginęła
Na terenie gminy Pleśna jest kilkanaście winnic. Właścicielem winnicy w Dąbrówce Szczepanowskiej jest Robert Beściak, który o winach wie wszystko.
Jak zwykle chcemy też państwa zachęcać do aktywnego wypoczynku. A tu, w gminie Pleśna są trasy rowerowe, które również zachwycają widokami. To jest też świetne miejsce dla turystyki pieszej, znajdą tuż też coś dla siebie miłośnicy historii.
Co jeszcze warto zobaczyć w Pleśnej?
Nieczynne wyrobisko łupka mioceńskiego na terenie gminy Pleśna potocznie nazywane jest „Kamieniołomem w Lichwinie”. Skałą wydobywaną w tym miejscu był przede wszystkim piaskowiec. Miejsce to znajduje się na południowo-wschodnim grzbiecie wzgórza „Wał” (523 mnpm).
Przy wejściu do „Kamieniołomu” zainstalowana została tablica informacyjna na temat Ścieżki Geologicznej w Lichwinie, powstałej w ramach Źródlanego Szlaku. „Kamieniołom” jest jedną z atrakcji uwzględnioną w tym turystycznym przedsięwzięciu.
W pobliżu wyrobiska znajduje się kolejna osobliwość przyrodnicza okolicy, tzw. "skamieniałe pnie drzew". Istnieją spory, czym naprawdę są owe skamieliny - pniami drzew sprzed 66 milionów lat czy skałami osadowymi z okresu formowania się Karpat.
Cmentarz wojenny nr 185 "Głowa Cukru" w Lichwinie to największa nekropolia szóstego okręgu – Tarnów. W 51 mogiłach zbiorowych i 215 pojedynczych spoczywa 273 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 341 żołnierzy armii rosyjskiej, którzy stoczyli o to strategiczne wzgórze zacięty bój w trakcie ofensywy gorlickiej w dniach 3-4 maja 1915r. Znane są nazwiska 216 poległych.
Cmentarz ukończono w 1916 r. Projektant cmentarza postanowił pozostawić na nim leje po pociskach artyleryjskich i niezasypane linie okopów. Miało to na celu uzmysłowienie odwiedzającym cmentarz, jak wyglądało pole walki i jak zażarte boje tutaj się toczyły. Cmentarz był wielokrotnie odnawiany. Pierwotnie ogrodzony był drewnianym płotem. Do dzisiaj zachowały się fragmenty kamiennego ogrodzenia.
Na samym szczycie wzgórza ustawiony został masywny, murowany pomnik o kształcie antycznego pylonu z niemieckimi inskrypcjami. Na terenie cmentarza zachowane zostały odkryte linie okopów oraz leje po pociskach artyleryjskich.
„Głowa Cukru” zapewnia odwiedzającym także wrażenia wizualne w postaci urokliwej panoramy na pasma Beskidu Sądeckiego i Niskiego oraz Pogórza Ciężkowickiego.
Cmentarz wojenny nr 171 w Łowczówku jest jednym z największych cmentarzy Legionów Polskich. Położony jest na wzgórzu Kopaliny. Projekt założenia wykonali Siegfred Haller i Heinrich Scholz. Budową zajął się wchodzący w skład armii austro-węgierskiej Oddział Grobów Wojennych. Ukończono ją w roku 1917.
Cmentarz wytyczony jest na planie prostokąta, w którego centralnym punkcie umiejscowiono kaplicę pw. NMP Królowej Polski. W roku 1918, po zakończeniu działań wojennych, cmentarz przekazano polskim władzom cywilnym.
We wnętrzu kaplicy znajduje się ołtarz z płaskorzeźbą orła na antepedium, przypuszczalnie dzieło uczniów Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego z Zakopanego. Po lewej stronie, na północnej ścianie umieszczono mapę przedstawiającą przebieg bitwy. Wkład w urządzenie kaplicy mieli: abp metropolita krakowski Adam Sapieha oraz abp dr Leon Wałęga.
Nekropolia stanowi miejsce pochówku żołnierzy obu frontów, walczących w krwawej bitwie z grudnia 1914 roku pod Łowczówkiem. Na cmentarzu znajduje sie 275 mogił pojedynczych i 20 zbiorowych, w których pochowano żołnierzy różnych narodowości, w tym: 80 Polaków z 1. i 5. Pułku Piechoty Legionów, 162 Austriaków i 241 Rosjan.
W roku 1985 na cmentarzu pochowano gen. Gustawa Dobiesława Łowczowskiego, potomka byłych właścicieli Łowczówka, który brał udział m.in. w walkach toczonych na tym wzgórzu podczas I wojny światowej.
Dwa lata temu cmentarz i teren przyległy zostały zmodernizowane. Między innymi powstały utwardzone drogi, parking, nowa wiata turystyczna i stoły z ławeczkami. Wyremontowano ogrodzenie cmentarza, nagrobki, schody do kaplicy i centralną alejkę.
Winnica Janowice została założona wiosną 2013 roku na południowo-zachodnim stoku w Janowicach koło Tarnowa. Odpowiednie warunki klimatyczne pozwoliły tu na uprawę odmian winorośli klasycznej – vitis vinifera (Pinot Noir, Pinot Noir Précoce, Chardonnay, Siegerrebe, Auxerrois), jak i odmian hybrydowych (Rondo, Regent, Solaris, Johanniter, Seyval Blanc), a niezwykłe położenie winnicy i zapierający dech w piersiach widok na Dolinę Dunajca sprawił, że uchodzi ona za jedną z najpiękniejszych winnic w Polsce. Winnica powstała w pobliżu Uroczyska Janowice.
Przedsięwzięcie to jest rodzinną pasją W 2016 roku winnica dołączyła do Małopolskiego Szlaku Winnego, który wspiera odradzającą się tradycję upraw winorośli w naszym regionie. Obecnie obszar uprawianych winorośli to jeden hektar. Jak zapowiadają właściciele, będzie on sukcesywnie powiększany.
Winnica poszczycić się może ponadto cyklicznym już przedsięwzięciem kulturalnym pod nazwą „Vitis Music Sfera Festiwal”. Ideą wydarzenia jest prezentowanie i łączenie różnych gatunków muzyki - od klasycznej poprzez jazzową do rozrywkowej z udziałem wybitnie uzdolnionych artystów.
Partnerzy
Gmina Pleśna zaprasza też aktywnych. Na terenie gminy są zachwycające trasy rowerowe - przekonuje Katarzyna Kojder, miłośniczka dwóch kółek, działająca w Towarzystwie Gimnastycznym Sokół w Tarnowie. W rozmowie z naszymi reporterami zachęcała do rowerowych wycieczek. Przygotowała też specjalnie dla nas mapki z gotowymi szlakami do pokonania. Proszę przestudiować, wydrukować i korzystać!
Pliki
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia