Co oznacza fenomen antropicznie wyregulowanego Wszechświata?

Dlaczego prawa rządzące Wszechświatem wydają się być specjalnie "wyregulowane", tak aby umożliwić życie i inteligencję?

Prof. Marek Abramowicz posługuje się często kategorią piękna i zachwytu, jaki daje fizyka i jej uprawianie. Czy "piękno zbawi świat"? Przynajmniej tak chce książę Myszkin u Dostojewskiego?

"Między Bogiem a prawdą" to napisana z talentem literackim i rzadko spotykaną erudycją opowieść o drodze naukowej profesora Marka Abramowicza, autora przeszło 200 prac z ogólnej teorii względności, teorii akrecji, czarnych dziur, gwiazd neutronowych, promieniowania grawitacyjnego i ciemnej materii.

Przede wszystkim traktuje jednak o nierozerwalnym dla niego splocie fizyki z wiarą. Pisząc o nauce, autor nie waha się przed użyciem takich słów jak „metafizyka”, „transcendencja” i wreszcie: „Bóg”.

"Między Bogiem a prawdą" jest intelektualną biografią, diariuszem podróży, pamiętnikiem fascynacji literackich, zbiorem fenomenalnych anegdot, pozycją popularnonaukową i metafizycznym credo w jednym. W tej książce wyjaśniam, skąd wynika moje przekonanie, iż nie ma żadnej sprzeczności pomiędzy subiektywną wiarą w Boga a obiektywną wiedzą, jaką oferuje współczesna fizyka.

"Twierdzę, sine ira et studio, że obie – wiara i wiedza – są mi łącznie koniecznie potrzebne do racjonalnego rozumienia rzeczywistości. Wyjaśnianie tego stwierdzenia wspomagam rozważaniami dotyczącymi fizyki oraz opowiadaniem zdarzeń, które ukształtowały moje poglądy na równi z tym, czego się nauczyłem z książek i od innych ludzi" - Marek Abramowicz