Dzięki niej wiemy gdzie jest miejsce Wawelu w "wielkim świecie". Osnowa geodezyjna to punkt odniesienia dla wielu pomiarów. Z milimetrową precyzją możemy określić, jak wielki jest Wawel; jak wysokie są jego wieże i baszty, jakie wymiary ma zamek i każda z jego sal i komnat.
Co robi diament na kamieniach dziecińca i co wspólnego z #Wawel.em ma Giewont? Te i inne sekrety kryją w sobie specjalne medaliony. To również punkty geodezyjne, przy pomocy których powstanie siatka -tzw osnowa geodezyjna. @AGH_Krakow Więcej w sobotę po 15.30 w @RadioKrakow pic.twitter.com/eA8NYjaLQH
— ewa szkurlat (@EwaSzkurlat) September 12, 2024
Dzięki pomiarom geodezyjnym udało się np. ustalić, że krzyż wieńczący Giewont stoi dokładnie na osi północ-południe, która przechodzi przez Wzgórze Wawelskie. Złota kula na szczycie Wieży Zegarowej katedry na Wawelu również jest znakiem pomiarów geodezyjnych. To punkt sieci państwowej osnowy geodezyjnej. Jego historia sięga początku XIX wieku.
Projekt realizowany jest w ramach prac dyplomowych studentów geodezji z Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.
Z dr inż. Anną Przewięźlikowską z AGH w Krakowie i Mariuszem Meusem z Zamku Królewskiego na Wawelu rozmawiała Ewa Szkurłat