Wydarzenie „Matura ze Słowakiem", fot. Barłomiej Domagała
Dlaczego edukacja w teatrze jest ważna?
Edukacja teatralna to coś więcej niż tylko zachęcanie młodzieży do odwiedzania teatru. To również wprowadzanie ich w świat wartości, które mogą wpłynąć na ich rozwój i osobowość. Teatr to przestrzeń nie tylko artystyczna, ale i wychowawcza, gdzie młodzi ludzie mogą poznawać kulturę i uczyć się jej interpretacji.
Dział Edukacji Teatru Słowackiego już od dłuższego czasu prężnie działa i rozwija nowe inicjatywy. Jednym z najciekawszych przedsięwzięć jest cykl spotkań „Chwalmy się! Dobre praktyki edukacyjne”.
»Chwalmy się! Dobre praktyki edukacyjne« to cykl spotkań objęty honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty, pani dr Gabrieli Olszewskiej. Spotykamy się z nauczycielami, dyrektorami szkół, ale co bardzo ważne, zapraszamy na te spotkania również uczniów. Rozmawiamy, diagnozujemy problemy polskiej szkoły, polskiej edukacji i szukamy dobrych praktyk i rozwiązań. Mam gorącą nadzieję, że dokładamy się do tego, żeby choć trochę w naszej przestrzeni edukacyjnej było lepiej – mówi Wojciech Rzehak.
Podczas spotkań szczególną uwagę zwraca się na opinie uczniów. Wśród najczęściej poruszanych tematów znalazły się lęki związane ze szkołą – zarówno te dotyczące systemu oceniania i nauczycieli, jak i te wynikające z relacji rówieśniczych.
Bardzo poruszyły mnie wypowiedzi uczniów, które świadczyły o tym, że boją się siebie, boją się przemocy rówieśniczej, boją się braku akceptacji przez grupę – przyznaje Wojciech Rzehak.
Dział Edukacji Teatru Słowackiego stale się rozwija. Obok Wojciecha Rzehaka w jego strukturach działa również Rafał Jankowski, koordynator działań edukacyjnych. Demos organizuje warsztaty zarówno w godzinach lekcyjnych, jak i popołudniami. Jednym z najnowszych projektów jest laboratorium edukacyjne „Mind the Gap Laboratory" realizowane we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury. Jego celem jest zbadanie, jak najlepiej łączyć edukację ze sztuką i jak wprowadzać kulturę do szkół.
Wojciech Rzehak w studiu Radia Kraków, fot. Sylwia Paszkowska
DEMOS – miejsce wsparcia dla maturzystów
Jednym z najnowszych wydarzeń organizowanych przez DEMOS było spotkanie przygotowujące maturzystów do egzaminu dojrzałości. W minioną niedzielę, na dużej scenie Teatru Słowackiego, odbyła się specjalna sesja maturalna, która trwała aż sześć i pół godziny. Wspólnie z Dariuszem Martynowiczem – Nauczycielem Roku 2021 – Wojciech Rzehak rozmawiał z uczniami o tym, czego mogą się spodziewać na majowym egzaminie.
Na spotkanie przedmaturalne przyjechało ponad 400 osób, m.in. z Warszawy i Łodzi. Stajemy się takim miejscem, gdzie młodzi ludzie czują się dobrze, czują się w jakiś sposób zaopatrzeni, bezpieczni – mówi Wojciech Rzehak.
Podczas rozmowy Wojciech Rzehak podkreślił, że DEMOS nie ma na celu zastępowania tradycyjnego systemu edukacji. To przestrzeń, która dopełnia szkolne nauczanie, dając uczniom narzędzia do głębszego zrozumienia literatury, języka polskiego i kultury. W DEMOS-ie młodzież może uczyć się w sposób angażujący, uczestnicząc w warsztatach, debatach i analizach tekstów literackich.
Oprócz wsparcia merytorycznego, DEMOS oferuje także wsparcie psychologiczne. Wiele młodych osób zmaga się z ogromnym stresem przed egzaminami, dlatego celem zespołu edukacyjnego teatru jest pomoc w budowaniu pewności siebie i eliminowaniu paraliżującego lęku.
„Ostatnie deski ratunku"
Jednym z kluczowych wydarzeń przygotowanych specjalnie dla maturzystów jest inicjatywa „Ostatnie deski ratunku”, która odbędzie się 28 kwietnia 2025 roku na dużej scenie Teatru Słowackiego. Wspólnie z Dariuszem Martynowiczem, Wojciech Rzehak przez pięć godzin będzie wspierał uczniów na tydzień przed maturą, wskazując kluczowe aspekty egzaminu i pomagając im poczuć się pewniej.
To wydarzenie to coś więcej niż korepetycje – to przestrzeń, w której młodzież może uzyskać wsparcie, zadać pytania i rozwiać swoje wątpliwości. Organizatorzy chcą, by uczniowie podeszli do matury bez strachu i niepokoju, za to z poczuciem, że są dobrze przygotowani.
Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych przez DEMOS: [Tutaj]
(Cała rozmowa do posłuchania)