W Krakowie powstaje interaktywna mapa drzew. To projekt, który pozwala lepiej poznać miejską przyrodę i przyczynić się do jej ochrony. Jeśli zauważymy drzewa wokół nas, możemy apelować do administratorów, spółdzielni mieszkaniowych i władz miasta o odpowiedzialne ich traktowanie w naszej okolicy - powiedziała Ewie Szkurłat Łucja Kucmin-Węglarczyk prezeska Fundacji Przestrzeń do Życia.
Drzewo może ochłodzić powietrze jak 10 klimatyzatorów. Ich strategiczne rozmieszczenie w miastach obniża temperaturę o 8°C i zmniejsza
zapotrzebowanie na klimatyzację o 30%. Najważniejszą funkcją drzew, mającą bezpośredni wpływ na nasze życie, ale też na życie na całej planecie, to produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla. Stuletni buk pochłania rocznie ok. 4800 kg CO2 i produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok. Taką samą produktywnością będzie się charakteryzować 1700 drzewek 10-letnich, zajmujących 265 razy większą powierzchnię niż dojrzały buk.
Bazę i mapę drzew można znaleźć na www.drzewa.krakow.pl. Chętni do liczenia drzew w Krakowie mogą się zgłaszać do Fundacji Przestrzeń do Życia.