Na początek proponujemy Wieliczkę - znakomite miejsce dla rehabilitacji i leczenia układu oddechowego. Tu w Uzdrowisku Kopalnia Soli "Wieliczka" wykorzystuje się przede wszystkim właściwości mikroklimatu podziemnych komór solnych oraz naturalną solankę. "Wiadomo już od dawna, że przebywanie w atmosferze podziemnej, wolnej m.in. od smogu ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia" - mówi Jerzy Piwkowski, Naczelny Lekarz Uzdrowiska.
- A
- A
- A
Małopolskie uzdrowiska Pod Lupą
Kolejne podejście wiosny! Tym razem musi się udać - wreszcie zazieleni się wkoło, ociepli. A wtedy... Wtedy zaczniemy myśleć coraz częściej o urlopie. My w tym tygodniu mamy dla Państwa pewną podpowiedź: a może by tak wybrać się do jednego z 10 uzdrowisk w Małopolsce? Polecamy! To wybór ze wszech miar trafny. Ale najlepiej jak sami Państwo się przekonają.
Uzupełnieniem leczniczego pobytu pod ziemią może być spacer w tężni solankowej, która po zimowej przerwie wznowiła już swoją działalność. Dodatkową atrakcją jest też widok z 22 metrowej wieży widokowej. Do wyjazdu do Wieliczki wraz z ekspertami zachęcała Państwa Katarzyna Pelc. A jutro? Chyba Swoszowice.

W środę nie ruszamy się zbyt daleko, ba można nawet powiedzieć, że będziemy w uzdrowisku i nie opuścimy Krakowa! Zapraszamy do Swoszowic, X dzielnicy Krakowa. "To jedno z najmniejszych uzdrowisk małopolskich, a jego początki, jak większości, datuje się na wiek XIX" - mówi dr Jerzy Piwkowski, Naczelny Lekarz Uzdrowisk.
My zapewniamy, że choć małe i nietypowo położone, przyciąga swoim kameralnym klimatem i spokojem. Nie znajdziemy tu zatłoczonych deptaków, a zaciszny Park Zdrojowy pełen pomników przyrody, na przykład ... słonia. W czwartek odwiedzimy uzdrowisko w Rabce.

Zaryzykujemy stwierdzenie, że nie ma dziecka w Małopolsce, które by nie znało Rabki. Mówi się przecież, że to miasto najmłodszych! Dlaczego? To właśnie w Rabce jest m.in. Rodzinny Park Rozrywki, Dom Rekordów i Osobliwości, a także Muzeum Orderu Uśmiechu. Tym razem odwiedzamy właśnie Rabkę-Zdrój, która jak większość uzdrowisk małopolskich, powstała w XIX wieku. "Rodzinami, które stworzyły uzdrowisko rabczańskie były rodziny Zubrzyckich i Kadenów" - mówi dr Jerzy Piwkowski, Naczelny Lekarz Uzdrowisk.
Jak już nawdychamy się tego niezwykle zdrowego aerozolu solankowego, możemy na przykład wybrać się do pijalni wód, czy do Uroczyska "Krzywoń" i powędrować Leśną Ścieżką Edukacyjną.

A może szukają Państwo spokojnego miejsca z piękną dziką przyrodą, gdzie na wyciągnięcie ręki są znakomite wody mineralne o znanych walorach leczniczych? Jeśli tak to polecamy Wysową-Zdrój. Zwana jest od dawna "galicyjskim Merano". "Okres świetności uzdrowisko przeżywało końcem XIX wieku, wtedy do Wysowej przyjeżdżało około 2 tysięcy kuracjuszy rocznie" - mówi dr Jerzy Piwkowski, Naczelny Lekarz Uzdrowiska.
W tych stronach podczas spacerów natkniemy się na liczne pamiątki będące świadectwem minionych czasów - zabytkowe połemkowskie budowle, przydrożne kapliczki, powojenne cmentarze.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:00
Piramidy, krwawe ofiary i cykliczne końce świata. Dr Piotr G. Michalik o religii ludów Mezoameryki
-
21:42
Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach królewskich
-
18:05
„Piłeś? Nie jedź. Ale wciąż jeżdżą…” – Polska nie radzi sobie z pijanymi kierowcami
-
17:56
Nigdy więcej nienawiści i antysemityzmu
-
17:30
Zmiany w tarnowskim budżecie obywatelskim. Łatwiej będzie zgłaszać projekty
-
16:51
Wiosna w ulu. Pierwszy nakrop i nadzieja na miód z mniszka w pasiece w Kamiannej
-
16:44
Tarnów wprowadza „bon dla pierwszaka”. 700 zł na sport z oszczędności po likwidacji dyżurów dla nietrzeźwych
-
16:13
Szukasz ubezpieczenia samochodu? Zobacz, jakie to proste!
-
15:36
Pijany mężczyzna, który śmiertelnie potrącił 10-latka k. Limanowej usłyszał zarzuty
-
15:23
Małopolska na fali w 2024 roku! Rosnąca liczba turystów, coraz większe wpływy i termy, które stały się hitem
-
15:14
Ruch Muzyczny na fali: Krzysztof Stefański rozmawia z Jakubem Gucikiem i Krzysztofem Pietraszewskim