Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Małopolska w zdrowej atmosferze

1 lipca 2017 roku w Małopolsce zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa dla całego regionu. Oznacza to, że do jej przepisów będą musieli dostosować się wszyscy mieszkańcy województwa małopolskiego. Dotyczy to również osób mieszkających w Krakowie – uchwała antysmogowa dla tego miasta zacznie co prawda obowiązywać dopiero od 1 września 2019 roku, ale w tej chwili samorząd województwa pracuje nad tzw. tymczasową uchwałą antysmogową dla Krakowa. Nowe przepisy, zarówno dla Małopolski, jak i Krakowa, zakładają m.in. wprowadzenie od lipca br. zakazu stosowania niskiej jakości węgla (mułów i flotów węglowych) oraz mokrego drewna. Wprowadzają również zakaz montowania pieców i kominków, które nie spełniają norm ekoprojektu. W samym Krakowie od września 2019 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz ogrzewania domów węglem i drewnem. W ich miejsce można będzie stosować np. gaz i lekki olej opałowy. Posłuchaj rozmów z ekspertami i dowiedz się, co w praktyce oznaczają nowe przepisy.

W pierwszym odcinku cyklu Karol Surówka wraz z prof. Piotrem Kleczkowskim z AGH wyjaśnia podstawowe związane ze smogiem pojęcia, takie jak pył zawieszony PM 2,5 czy PM 10.


 

Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa odpowiada na pytania: kiedy mieszkańcy będą musiali zmienić sposób ogrzewania domu? I kiedy przełoży się to na poprawę jakości powietrza?


 

Czy małopolska uchwała antysmogowa okaże się skuteczna? Polski Alarm Smogowy ostrzega: normy jakości węgla przyjęte przez Ministerstwo Energii mogą utrudnić walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Karol Surówka rozmawiał o tym z Andrzejem Gułą z Krakowskiego Alarmu Smogowego.


 

W tym roku Kraków musi pobić rekord w wymienianiu pieców węglowych, jeżeli chce wywiązać się z uchwały antysmogowej. Do 2019 roku z Krakowa muszą zniknąć wszystkie, co do jednego, kotły węglowe. Czy miasto zdąży z tym zadaniem? Czy mieszkańcy wciąż mogą liczyć na dofinansowanie? Karol Surówka zapytał o to Witolda Śmiałka, doradcę prezydenta Krakowa do spraw jakości powietrza.


 

 

Mają zniknąć kopciuchy... a do pieców ma trafiać tylko węgiel dobrej jakości. Małopolskie samorządy szykują się do wprowadzenia w życie uchwały antysmogowej przyjętej przez sejmik województwa. Dzięki temu ma poprawić się jakość powietrza w regionie.... Ale ze złymi nawykami w niektórych częściach Małopolski będzie trudniej walczyć. W okolicach Oświęcimia, Chrzanowa i Andrychowa kilka tysięcy osób pracuje w kopalniach. Dlaczego może to być problem? I jak gminy przygotowują się na wprowadzenie zmian - o tym na przykładzie Andrychowa opowiada Marek Mędela.


 

W ostatnich latach wielokrotynie powiększyła się sieć urządzeń badających jakość powietrza w Małopolsce. Czy po czterech latach rzeczywiście można stwierdzić, że jakość powietrza uległą poprawie? Karol Surówka rozmawia o tym z Pawłem Ciećko, dyrektorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.


 

 

W Krakowie zakończyły się konsultacje w sprawie kolejnej już uchwały antysmogowej, która ma ograniczyć ilość zanieczyszczeń w powietrzu. Dlaczego potrzebna nam jest nowa uchwała? Odpowiada wicemarszałek Wojciech Kozak w rozmowie z Karolem Surówką.


 

Już w wakacje zacznie obowiązywać uchwała, która zakazuje w naszym regionie używania węgla najgorszej jakości i montowania w nowym budynkach najmniej wydajnych pieców węglowych. W ciągu kolejnych lat wszystkie piece, które nie spełniają najwyższych wymogów będą mogły zniknąć. Pozostaje pytanie - czy nas na to stać. Odpowiada Jakub Szymański z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie w rozmowie z Karolem Surówką.


 

"Osobom z chorobami płuc radzimy nie wychodzić z domu" - taki komunikat często można usłyszeć, gdy stężenie smogu w Małopolsce znów bije rekordy. Ale czy w domu rzeczywiście jesteśmy przed szkodliwymi pyłami bezpieczeni? Na to pytanie poszukamy dziś odpowiedzi w kolejnym wydaniu cyklu rozmów o smogu w ramach naszych radiowych lekcji WOSu. To pytanie zadali sobie bowiem w ubiegłym roku naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jeden ze studentów postanowił to sprawdzić w ramach swojej pracy magisterskiej. O wstępne wyniki tych badań zapytaliśmy opiekuna pracy, doktora Jakuba Bartyzela.

 

Serce kamieniołomu zamieniło się w jeden z najbardziej ekologicznych budynków na świecie. Mowa o Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii AGH w Miękini koło Krakowa. Kiedyś obradował tam zarząd kamieniołomu. Dziś pracują tam naukowcy, którzy szukają najlepszych sposobów na ekologicznie wytwarzanie prądu i ciepła.

Sam budynek jest pod tym względem wzorem do naśladowania - ogrzewa i oświetla się sam. W ramach cyklu "rozmów o smogu" centrum AGH w Miękini odwiedził reporter Radia Kraków Karol Surówka.

Przypomnijmy: w lipcu w Małopolsce zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa. W nowych budynkach nie będzie można już montować tak zwanych kopciuchów - to te piece, nad którymi badania prowadzili specjaliści w Miękini. A od września 2019-ego roku w Małopolsce będzie można używać wyłącznie kotłów najwyższej kategorii.


 

Zakopane rozpoczęło walkę o pieniądze na rozwój sieci geotermalne – by w ten sposób zimą ograniczyć stężenia zanieczyszczeń powietrza. Szczegóły wyjaśnia Wiktor Łukaszczyk, zastępca burmistrza Zakopanego w rozmowie z Karolem Surówką.


 

O czyste powietrze Kraków nie może walczyć sam. Wiedzą o tym autorzy nowych antysmogowych przepisów, które od stycznia będą obowiązywały w cały regionie. Dlaczego musi to być wspólna walka? Badania pokazują, że bardzo często małe gminy mają dużo większy problem ze smogiem niż Kraków. Marek Mędela rozmawia z burmistrzem Wadowic Mateuszem Klinowskim oraz ekodoradcą Szymonem Lukajem.


 

Śląsk poszedł w ślad Małopolski i wprowadził uchwałę antysmogową. Dziś radni sejmiku wojewódzkiego w Katowicach podjęli jednogłośnie taką decyzję. Śląska uchwała antysmogowa jest bardzo podoba to tej naszej, małopolskiej. Tu od wrzesnia nie będzie można w nowych budynkach montować pieców najgorszej kategorii. Oprócz tego nie będzie można ogrzewac domu mułami i flotami węglowymi. Ale czym są te muły, i dlaczego i w Małopolsce i na Śląsku musiały zostać zakazane? O to Karol Surówka zapytał Aleksandra Sobolewskiego, dyrektora Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

 

W coraz większej liczbie miejscowości powstają obywatelskie ruchy antysmogowe. Mieszkańcy organizują się i wywierają nacisk na lokalne władze, by te bardziej zdecydowanie walczyły ze smogiem. O tym, jak taki ruch wygląda w podkrakowskiej Skale Karol Surówka rozmawiał z Bogusławem Kurkiem, członkiem stowarzyszenia Czysta Skała.


 

 

Już nie tylko w Małopolsce, ale na terenie całego kraju mają zniknąć kopciuchy. Ministerstwo Rozwoju przygotowało rozporządzenie, które zakazuje w Polsce produkcji i sprzedaży kotłów węglowych nie spełniających norm emisji zanieczyszczeń. Rozporządzenie ma zostać wydane jesienią i zacznie obowiązywać od stycznia 2018 roku.

Od 2018 roku będzie można w Polsce produkować i sprzedawać tylko kotły tzw. 5. klasy. Piece dzielą się na klasy /podobnie jak silniki Diesla/, ze względu na emisję zanieczyszczeń. Równocześnie w Małopolsce i na Śląsku od wakacji nie będzie można montować takich pieców w nowym domach - to po wprowadzeniu wojewódzkich uchwał antysmogowych.

Ale czym różni się najprostszy piec węglowy od kotła piątej klasy? Karol Surówka zapytał o to producenta kotłów, Zbigniewa Krupnika.

 

W Krakowie powstało centrum badań na smogiem. Oficjalna nazwa to "Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska". W ramach naszego cyklu "Małopolska w dobrej atmosferze" laboratorium odwiedziła reporterka Radia Kraków Katarzyna Maciejczyk. Jej przewodnikiem był dyrektor WIOS-u Paweł Ciećko.


 

Już w wakacje w naszym regionie zacznie obowiązywać uchwałą antysmogowa. Do 2026-ego roku z Małopolski będą musiały zniknąć wszystkie piece, które nie spełniają najwyższych ekologicznych norm. Nie wszystkich na wymianę pieca jednak stać, a pieniędzy na dofinansowania wymiany pieców jest coraz mniej.

Jednym z głównych źródeł dofinansowania do wymiany pieców dla Małopolan do niedawna był program Kafka, ale narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ograniczył finansowanie tego programu. Jak wiele pieniędzy brakuje? Siedemdziesiąt małopolskich gmin złożyło wniosek o ponad trzydzieści milionów złotych dofinansowania, a do rozdania jest pięć milionów. Czy uda się wymienić wszystkie piece na czas? Z Karolem Surówką rozmawia Małgorzata Mrugała, prezes zarządu Wojewózkiego Funduszo Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.


 

Razem z ciepłymi dniami kończą się badania kamerami termowizyjnymi domów Małopolan. Były prowadzone, żeby sprawdzić czy nie przepuszczają zbyt wiele ciepła, a razem z nim naszych pieniędzy. W ramach programu Life z kamery termowizyjnej mogli skorzystać mieszkańcy 47 małopolskich miast i gmin. Jak akcja wypadła w Tarnowie, sprawdził Bartek Maziarz.


 

Czy "palenie od góry" obniża szkodliwą emisję? Tę teorię na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego badał Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Znamy już wyniki badań. W ramach naszego cyklu rozmów o smogu z aktywistą Krakowskiego Alarmu Smogowego, Tomaszem Borejzą rozmawiała Martyna Masztalerz.

Od pierwszego lipca w Krakowie i w całej Małopolsce zacznie obowiązywać zakaz palenia w piecach paliwami słabej jakości. W ramach naszego cyklu "Małopolska w zdrowej Atmosferze" sprawdziliśmy w jaki sposób Kraków przygotowuje się do wejścia tej uchwały. O miejskiej kampanii informacyjnej z Witoldem Śmiałkiem - doradcą prezydenta miasta Krakowa ds. jakości powietrza, rozmawiała nasza Reporterka - Katarzyna Maciejczyk.

W Krakowie uchwała będzie obowiązywać do 31 sierpnia 2019 roku. Po tej dacie w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz ogrzewania domów węglem i drewnem.

 

Masz pytania? Odwiedź stronę www.malopolska.pl – zakładka Antysmogowe ABC. Znajdziesz tam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię