Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Maastricht, dowiodły, że osoby, które często przeklinają, są... bardziej szczere. Międzynarodowy zespół naukowców zebrał grupę 276 osób, na których przeprowadzone zostały 3-etapowe testy. Co ciekawe, przeklinający zwykle wskazywali, że wulgaryzmów używają głównie w sytuacjach doświadczania negatywnych emocji. Psychologowie społeczni tłumaczą, że bluzgi i przeklinanie nie tylko rozładowują stres i przynoszą nam ulgę, ale odpowiednio użyte mogą również cementować więzi oraz pomagać motywować zespół.
- A
- A
- A
Przeklinanie - jak stosowanie wulgaryzmów wpływa na nasz mózg i emocje
Można je „wypikać”, można zastąpić gwiazdką, można ocenzurować – mimo to, przekleństwa są tak pociągające, że nie jesteśmy w stanie przestać ich używać. Panuje przekonanie, że jeśli ktoś używa nieparlamentarnego języka, to jest osobą prostą, nieinteligentną. To mit. Okazuje, się, że osoby, które używają wielu przekleństw, mają bardzo bogaty język i są rozwinięte werbalnie.
Benjamin Bergen, językoznawca i kognitywista, tłumaczy w swojej książce 'What the F*" co przeklinanie mówi nam o naszym języku i umyśle. Przekonuje, że „brzydkie” słowa są pożyteczne. Mogą śmieszyć, wyzwalać albo pobudzać emocjonalnie. Dowodzi, że oferują nam możliwość spojrzenia z nowej perspektywy na to, jak mózg przetwarza język i dlaczego języki świata tak różnią się od siebie.
Z jednej strony przeklinanie uważa się za łamanie zasad dobrego wychowania, a także zachowanie nieżyczliwe i wrogie wobec innych ludzi. Z drugiej strony język z wykorzystaniem przekleństw wydaje się bardziej autentyczny, dzięki czemu jego użytkownicy mogą wydawać się bardziej szczerzy. Przeklinanie bywa często wykorzystywane jako sposób wyrażania intensywnych, ale prawdziwych emocji. Wulgaryzmy bywają również używane w reklamach, a nawet spotach politycznych.
Psycholodzy twierdzą, że przeklinanie, oprócz pomocy w radzeniu sobie ze stresem, ma jeszcze jedną ważną właściwość: może zapobiegać przemocy fizycznej. Jak to jest z tym przeklinaniem? - mówią Małgorzata i Grzegorz Bora, trenerzy rozwoju osobistego. Audycję przygotowała Ewa Szkurłat
Komentarze (1)
Najnowsze
-
09:21
Śnieżny rekord na Kasprowym Wierchu padł dopiero w kwietniu
-
09:08
Mocna obsada turnieju rugby w Krakowie
-
07:48
Kobieta z Woli Szczucińskiej, która zabiła dwie swoje córeczki, trafi do zakładu psychiatrycznego
-
07:06
Owce na wypasie. Dwa miliony złotych na program "Małopolski wypas kulturowy"
-
06:36
Mężczyzna, który miał symulować atak na arcybiskupa Jędraszewskiego, uniewinniony
-
06:04
To nie będzie ładny piątek. Pogoda deszczowa, silny wiatr, niska temperatura
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 11.04
-
20:12
Świadkowie Jehowy: sekta czy chrześcijański Kościół? Rozmowa z prof. Zbigniewem Paskiem
-
20:03
Zmarł Leo Beenhakker, były trener piłkarskiej reprezentacji Polski
-
18:42
"Przez trzy dni wierzyłem, że ta tragedia nas połączy" – prof. Dudek o micie Smoleńska