Więźniem się bywa, rodzicem się jest - czy ta prosta prawda jest dostrzegana przez system penitencjalrny i sądowniczy w Polsce?
Kiedy rodzic trafia do wiezienia dziecko przezywa stan porównywalny do żałoby po śmierci bliskiej osoby. Wg badań dzieci osadzonych narażone są dwa razy mocniej na problemy ze zdrowiem psychicznym, pogorszenie zachowania i wyników w szkole. Według szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości przynajmniej jednego rodzica za kratkami miało w maju ubiegłego roku ponad 47 tys. dzieci. "Nie moja wina, ale moja kara" - to ogólnoeuropejska kampania społeczna , której celem było efektywne wspieranie dzieci osadzonych rodziców.
Od trzech lat pedagodzy i wolontariusze wywodzącej się z Krakowa organizacji "Probacja" realizują projekty mające na celu wspieranie więzi rodzinnych i przeciwdziałanie powrotowi na drogę przestępstwa u osób karanych sądownie. Gościem Ewy Szkurłat były: Ewelina Startek - koordynatorka kampanii "Nie moja wina, ale moja kara" i psycholog Agnieszka Szeliga -Żywioł.