Zapis rozmowy Jacka Bańki z wicemarszałkiem Małopolski, Łukaszem Smółką.

 

Dzisiaj rusza generator wniosków dla przedsiębiorców, którzy stracili z powodu koronawirusa. Wszystko w ramach małopolskiej tarczy antykryzysowej. Wnioski będzie można składać od 7 maja. Kiedy realnie na kontach pojawią się pieniądze?

- Myślę, że w maju te pieniądze się pojawią. Marszałek Małopolski zdecydował, żeby wyasygnować środki nie tylko na pakiet medyczny, ale też dla przedsiębiorców. Nasza gospodarka potrzebuje wsparcia. Pakiet dla przedsiębiorców marszałka Urynowicza rusza 7 maja. Od dzisiaj od godziny 12.00 na stronie tarcza.malopolska.pl będzie można z wnioskiem się zapoznać i 7 maja złożyć wniosek.

 

To 9 tysięcy złotych na deklarowany etat. Ilu przedsiębiorców z Małopolski będzie mogło z tego skorzystać? Są wyliczenia? 198 milionów złotych jest na pakiet przedsiębiorczości.

- Trudno teraz mówić o liczbach. Jeśli chodzi o przedsiębiorców, czekamy na wnioski od 7 maja. Wtedy powiemy, ile osób otrzyma wsparcie. Fakt, że 198 milionów czeka na małopolskich przedsiębiorców, ale także mamy środki na utrzymanie płynności. To około 30 milionów. Te środki będą w dyspozycji przedsiębiorców. Jeśli chodzi o nich, nie chcę się rozwodzić. Za to odpowiada marszałek Urynowicz.

 

Do 15 maja ma dotrzeć kolejna transza środków ochrony osobistej. Kiedy dokładnie i jak środki zostaną rozdysponowane?

- Jeśli chodzi o środki ochrony osobistej, są one zakupywane w ramach pakietu medycznego. Dwa tygodnie temu część asortymentu trafiło do Szpitala Uniwersyteckiego. Ponad pół miliona maseczek, 100 tysięcy czepków, pół miliona rękawiczek. Zostały podpisane umowy partnerskie z ponad 46 partnerami. Wszystkie szpitale powiatowe, wszystkie szpitale gdzie organem prowadzącym jest województwo. Pamiętamy o Szpitalu w Prokocimiu, Szpitalu Uniwersyteckim. Szpitalu MSWiA i wojskowym. Wszystkich braliśmy pod uwagę, żeby wsparcie zostało rozdzielone od dołu. Przygotowujemy także wsparcie dla DPS, domów dziecka. Będą środki na takie wsparcie.

 

Co z nowym sprzętem medycznym? 22 respiratory już do Szpitala Uniwersyteckiego. Co dalej?

- Oczywiście 22 respiratory już zostały odebrane. Docelowo będzie ich 125 kupionych. Ponad 145 pulsometrów i inny sprzęt. Tego potrzebują małopolskie szpitale. W ramach umów zapytaliśmy szpitale czego potrzebują. Ministerstwo określiło, co można zakupić. Środki pochodzą z funduszy europejskich. Komisja określiła, co można kupić. Szpitale w ramach tego pakietu zamówiły sprzęt niezbędny do walki z wirusem. Dzisiaj pojadę do Sosnowca i sprawdzę produkcję karetek. Do 15 maja będą pierwsze dwie karetki do Szpitala Uniwersyteckiego i Żeromskiego.

 

Kolejne są w planach?

- Kolejne w czerwcu, lipcu, sierpniu. Ostatnia będzie we wrześniu.

 

Rozważają państwo stworzenie Wojewódzkiego Magazynu Rezerw Materiałowych?

- Tak. W ramach tego dużego zamówienia część środków trafi do szpitala, część do magazynu wojewódzkiego. Nieważna jest nazwa. Żadnemu szpitalowi, którego organem prowadzącym jest samorząd wojewódzki, nie zabraknie środków ochrony osobistej. Jak dojdzie do kolejnej fali, nasz magazyn będzie miał środki, żeby przetrzymać najgorszy okres. Sytuacja jest dynamiczna. Trzeba być gotowym na różne warianty. Po to jest taki magazyn. Mówimy o zakupie 50 namiotów dla straży pożarnej. Jak będzie trzeba zrobić szpital polowy, będą namioty na 500 osób. Do tego kupujemy urządzenia do dezynfekcji powierzchni płaskich. Ponad 600 takich urządzeń trafi do strażaków.

 

Co trafi do takiego magazynu? Jak on będzie funkcjonował?

- Chcemy się skupić na maseczkach, rękawiczkach, fartuchach, czepkach, goglach. Potem środki do dezynfekcji. Ten asortyment będzie. Inne rzeczy zgłaszane przez dyrektorów szpitali też będą. Nie chcemy magazynować sprzętu elektronicznego. On musi pracować w szpitalach.

 

Szpital pediatryczny ma być nowym partnerem tarczy antykryzysowej. Jak zostanie wsparta ta placówka?

- To kolejny partner. Przekazaliśmy 1,5 miliona złotych. Szpital kupuje środki ochrony, sprzęt do walki z wirusem. Także sprzęt służący małym pacjentom.

 

Zarząd województwa pracuje nad pakietem społecznym. Chodzi między innymi o pomoc dla DPS. Na czym to ma polegać?

- To podobna sytuacja jak w ramach tarczy medycznej. Najważniejsze jest to, że jest ponad 15 milionów dla całodobowej opieki. To projekt Bezpieczny Dom. Środki będą kierowane, żeby w DPS były środki ochrony, termometry, łóżka i środki na odseparowanie pacjentów. Te środki są dedykowane na określony asortyment. To nie jest na dowolny cel. To jest na walkę z koronawirusem.

 

Kiedy realnie DPS-y zostaną realnie wsparte? Widzimy, co dzieje się w naszych DPS-ach. To wymaga natychmiastowej interwencji.

- Chciałbym, żeby w maju dokumenty zostały złożone. Na przełomie maja/czerwca środki powinny być do dyspozycji DPS. Nie jest to tak szybkie. Zamówienie i dostarczenie towaru wymaga czasu. Jakby towar był na rynku, reakcja będzie szybka. Widzimy, co się dzieje na świecie. Towar zamawiany z Chin potrzebuje czasu od zamówienia do dostarczenia. Nam udało się zamówić towar szybko, ale w obecnych realiach trzeba poczekać, żeby towar dotarł do zamawiającego. Widzimy już trend uwalniania się środków ochrony osobistej. Dostawcy mają w Polsce magazyny, mają środki, które mogą dać z dnia na dzień. Na większe ilości trzeba jednak poczekać.

 

Powiat tarnowski niepokoi się o rządowe dofinansowanie na remont zamkniętego mostu w Ostrowie. Powiat liczy też na wsparcie województwa. Może liczyć? Przez most przebiega droga wojewódzka.

- Jeśli chodzi o deklarację Małopolski, powiedzieliśmy, że dołożymy pół miliona do projektowania tego mostu. Ten most powinien być zrobiony, ale pamiętajmy też, że obok mostu samorząd województwa realizuje także inny most. Ta inwestycja miała kosztować ponad 200 milionów. Została zakontraktowana umową za ponad 160 milionów. Są oszczędności. To zostanie zakończone do 2023 roku. Samorząd dołoży starostwu pół miliona. Tego się trzymamy.

 

Do otwarcia przygotowuje się Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Co z innymi instytucjami kultury?

- Jeśli chodzi o inne instytucje, od dzisiaj działają hotele. Pozostałe instytucje kultury samorządu także przygotowują się do otwarcia. Trwają rozmowy z Sanepidem. Po pozytywnej decyzji, te instytucje będą mogły być użytkowane.

 

To będzie maj, czy już czerwiec?

- To będzie jeszcze maj.