- A
- A
- A
Ł. Gibała: "Więcej argumentów jest przeciwko ZIO"
"Więcej argumentów przemawia przeciwko Igrzyskom w Małopolsce" - oceniał na antenie Radia Kraków krakowski poseł Twojego Ruchu Łukasz Gibała. Jego zdaniem wniosek aplikacyjny Krakowa jest pełen nieprawd, nie przewidziano na przykłąd modernizacji zakopianki."Nie wygląda to dobrze" - mówił poseł Gibała w Radiu Kraków. I pytał czy zadłużony Kraków stać na takie wydatki. "To kilka miliardów złotych, a rząd wycofał się z części obietnic" - mówił poseł Twojego Ruchu.
Poseł deklarował, że w referendum zagłosuje za rozbudową ścieżek rowerowych i miejskiego monitoringu. Jeśli chodzi o metro to ważne jest kto będzie finansował jego budowę. "Jeśli tak jak w Warszawie - rząd to jesteśmy za" - mówił Gibała.
Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem Twojego Ruchu, Łukaszem Gibałą.
Surowo pan ocenia profesora Majchrowskiego za 10 lat w UE. Kraków niewiele się zmienił przez dekadę?
- Kraków się zmienia na plus, ale wolniej niż inne miasta. To widać po rankingach. Prezydent się chwali, ale mam ranking 18 miast wojewódzkich i Kraków jest na 4 miejscu od końca pod względem wykorzystania środków unijnych. Różnice są duże.
Ale na ile wymierne są te różnice? W Krakowie mamy wykorzystanie środków unijnych na poziomie 850 złotych na osobę a w Białymstoku 2600. Przeprowadziłby się pan?
- Nie.
Dlaczego?
- Bo kocham Kraków. Są jeszcze inne aspekty. Kraków ma większy potencjał od Białegostoku, jest lepiej położony, ma lepszy zasób ludzki. Z tych powodów Kraków ma wyższy wskaźnik rozwoju, ale to nie jest zasługa prezydenta.
Te 2 miliardy 300 milionów to mało? To suma wykorzystana przez Kraków w ciągu 10 lat.
- Tak, to mało. Mogliśmy więcej środków pozyskać.
To znaczy ile? Możemy się przerzucać.
- Powinniśmy być przynajmniej w środku tej stawki. To by była kwota ponad 4 miliardów. Straciliśmy przez prezydenta prawie 2 miliardy. Widać to po wskaźnikach życia. U nas na przykład najdłużej stoi się w korkach. Średnio stoimy 22 minuty dziennie.
Ale te rankingi przeprowadzają różne pracownie. Widziałem taki ranking, gdzie Kraków wypadał najlepiej.
- To musi mi pan pokazać ten ranking. Może jest gdzieś błąd. Akurat ufam tym ekspertom, oni od dawna przeprowadzają te rankingi. Kraków wypada słabo.
To co robi prezydent nazywa pan „przedwyborczą ściemą”. Prezydent zdecydował już o starcie w kolejnych wyborach?
- Oficjalnie nie, ale moim zdaniem list do krakowian jest sygnałem, że prezydent będzie się ubiegał o reelekcję.
Ma to ogłosić na przełomie maja i czerwca, ale to wszystko co pan mówi może być odebrane jako pana „przedwyborcza ściema”. Kto, jeśli nie pan, wystartuje z Twojego Ruchu w Krakowie?
- To co ja mówię to nie jest ściema. Powołuję się na fakty i liczby. Rzeczywiście Twój Ruch będzie musiał wystawić kandydata. Wiele osób mnie namawia, ale nie ma jeszcze decyzji.
Kiedy się pan zdecyduje?
- Myślę, że na przełomie czerwca i lipca.
Sondaż Homo Homini pokazuje, że spada poparcie dla Twojego Ruchu. 3% badanych oddało by głos jakby wybory odbywały się dzisiaj. Nie martwi to pana?
- Martwi. Każdy chce, żeby jego partia dobrze wypadała. Wszyscy jednak pamiętamy rok 2011. Liczymy po cichu, że sytuacja się powtórzy. Niedługo się przekonamy czy sondaże są wiarygodne.
Rozumiem, że ten sprawdzian majowy to będzie taka pierwsza próba odpowiedzi na pytanie co dalej z Twoim Ruchem. Jak nie będzie 5% poparcia i mandatu w naszym okręgu to przyszłość Twojego Ruchu stanie pod znakiem zapytania.
- Każda partia, która przegrywa wybory musi się zastanowić. Przed takim problemem stoi właściwie każda partia. Poczekajmy, zobaczymy.
Pan się pociesza, że przed takim problemem stoi także Solidarna Polska i Polska Razem?
- Nie tylko, nawet te większe partie mają ten problem. PO miała ostatnio ponad 40% a teraz tak raczej nie będzie. Poczekajmy do wyborów.
Jak pan zagłosuje w referendum 25 maja? Za Igrzyskami czy przeciwko?
- Twój Ruch nie podjął jeszcze decyzji, ale więcej argumentów przemawia przeciwko Igrzyskom. Powinniśmy aspirować o wielkie imprezy, ale tak jak jest to robione to jest to farsa. Co chwile są afery, niepoważne informacje. Wniosek aplikacyjny jest pełen nieprawd. Nie ma tam modernizacji zakopianki na całej długości. Nie jest dobrze. Jest też pytanie o finanse Krakowa. Czy Kraków stać na kolejne wydatki?
Jak to jest z tym Krakowem? Przed chwilą mówił pan, że Kraków nie wykorzystał swojej szansy a teraz Kraków ma kolejną szanse i chce pan głosować przeciwko. Nie zależy panu na rozwoju?
- Kiedy Polska organizowała Euro to płaciło państwo. Teraz minister Bieńkowska powiedziała, że państwo wyłoży połowę. Czy nas na to stać? Czy to się zwróci? Rząd się wycofał z wielu inwestycji, jak z zakopianki, trasy balickiej, zwierzynieckiej. Może się okazać, że te koszty, o ile wygramy batalię, będą większe od zysków. Tu jest problem.
A pozostałe 3 pytania?
- Ścieżek rowerowych jest za mało. Jesteśmy za tym, żeby wydawać więcej. Kraków jest jednym z najniebezpieczniejszych miast, więc monitoring jak najbardziej. Ale sam monitoring nie pomoże. Jak chodzi o metro to pytanie kto miałby to finansować? Jak rząd to jesteśmy za. Brakuje jednak danych.
Dzisiaj ruszają matury. Agata Bielik – Robson w rozmowie z Newsweekiem mówi, że nasze świadectwo dojrzałości powinno się nazywać świadectwem infantylizmu, bo trafiają do niej tacy studenci, którzy powinni czytać Derridę a nie rozumieją strony z Harry'ego Pottera. Pan ma doświadczenia akademickie. Są podobne?
- To bardzo surowa ocena, ale niestety nasz system edukacji pozostawia wiele do życzenia. Prowadziłem kiedyś zajęcia, duża część osób po szkole średniej miała problem z rozumieniem prostego tekstu. Coś szwankuje, jest wiele do poprawy.
Co z tą filozofią? Jest potrzeba czy należy redukować zajęcia z tego przedmiotu?
- Filozofia jest bardzo potrzebna, uczy precyzyjnego myślenia. Absolwenci filozofii dobrze radzą sobie na rynku pracy. Myślenie, że filozofia jest niepotrzebna, jest błędne.
Prasę przeglądał Krzysztof Piasecki:
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
16:50
Kochamy muzykę Bałkanów – Doček Nowe Godine w Krakowie
-
16:31
Koniec sprawy głośnego wypadku przy moście Dębnickim w Krakowie
-
15:59
Obwodnica Nowego Targu. Znamy termin wydania decyzji środowiskowej
-
15:50
Ryjkowiec palmowy – piękny owad, choć groźny dla roślin tropikalnych
-
15:06
Czas na zmianę? Będą konsultacje w sprawie ograniczeń używania fajerwerków w Krakowie
-
14:57
Dlaczego znowu pokochaliśmy fotografię analogową?
-
14:34
Konferencja „Ochrona chomika europejskiego w Polsce – wyzwania i perspektywy”
-
14:34
Oświęcim. Śledczy badają, czy doszło do wyłudzeń dodatków covidowych w szpitalu
-
14:23
Konrad Swinarski w książce i na antenie Radia Kraków. Wydawnictwo Literackie zaprasza na spotkanie autorskie
-
14:16
"Izrael w Egipcie" - oratorium Haendla w odsłonie Mendelssohna
-
12:10
Ekspert ds. prawa: „Ustawa antyhejterska jest ważna, ale wciąż trzeba edukować społeczeństwo”
-
10:00
Dlaczego znowu pokochaliśmy fotografię analogową?